Atmosféru interiéru dotváří příjemné aroma

Tagy:  aroma, potpourri, vonné svíčky, aromaterapie, vonné prostředky

Sponzorované odkazy:

Atmosféru interiéru dotváří příjemné aroma

Vůně domova patří k pradávným požadavkům, jejichž základy pocházejí od starověkých civilizací, kterými byli např. Egypťané, Římané či Řekové. Ve svých počátcích bylo aroma získáváno z nejrůznějších vonných květin, které se lisovaly nebo přidávaly do koupele. Ve své podstatě měly splňovat nejen funkci vonnou, ale i léčivou, která napomáhá k udržení mentálního i fyzického zdraví a zahání veškeré neduhy.

V současné době si vůni domova zpříjemňujeme nejen prostřednictvím éterických olejů, které kapeme do aromalamp, ale i prostřednictvím vonných svíček, potpourri, umělých chemických vůní nebo květinovým aranžmá. Příjemná vůně dokáže vykouzlit dokonalou atmosféru interiéru, osvěžit psychiku a navodit uvolňující relaxaci.

Vonné prostředky

Na našem trhu existuje široká škála předmětů, kterými si můžeme příjemně provonět byt nebo dům.

K nejúčinnějším a nejintenzivnějším vonným prostředkům patří aroma vycházející z aromalamp, které fungují na principu přídavku vonných éterických olejů do čisté vody. Pod miskou s vodou se umístí čajová svíčka, která se zapálí a díky vysoké teplotě se voda zahřeje, čímž vyprodukuje páru, se kterou se do místnosti uvolňuje vůně. Vonné olejíčky jsou k dostání v nejrozličnějších vůní, vybírat můžeme aroma květinové, kořeněné, ovocné, bylinné, peprmintové nebo různě mixované. Vonné olejíčky nedisponují pouze příjemnou aromatickou vůní, ale mají i protivirové, antiseptické a antibakterální účinky.

Velmi účinně působí i elektrické odpařovače, které se umísťují do zásuvky a dle nastavení se po určitých intervalech uvolňuje do vzduchu vůně. Na trhu jsou k dostání odpařovače různých značek, různého aroma.

Velmi efektním dojmem působí potpourri, což je směs sušených vonných květin a plodů, které dle potřeby můžeme provonět speciálním olejíčkem. Miska se sušenými exotickými květy plní funkci dekorativní i vonnou.

K dokonalému a rychlému provonění domu patří vonné tyčinky, které vydávají aroma prostřednictvím dýmu. Vonné tyčinky jsou jakousi alternativou vánočních františků, avšak jejich vonný výběr je podstatně rozsáhlejší.

Šatní skříně nebo šuplíky s prádlem dokonale provoní bylinné pytlíčky, které mohou být naplněny nejrůznějšími vonnými bylinkami či kvítím. K oblíbeným druhům patří levandule, meduňka, máta peprná nebo okvětní lístky růží.

Dekorativní i praktickou funkci plní voskové či gelové svíčky, které vedle příjemného aroma mohou vydávat i látky, jenž dokonale odpudí hmyz. Na trhu můžeme vybírat z nepřeberné škály svíček, v různém designovém, tvarovém, barevném i velikostním provedením.

Na toalety používáme různé vonné závěsné gely či tablety, sprejové osvěžovače vzduchu nejrůznějších vůní. K neustálému provonění WC se používají elektrické nebo gelové osvěžovače vzduchu, které jsou umístěny v plastové nebo skleněné dóze a postupně vydávají jemné aroma.

Článek Atmosféru interiéru dotváří příjemné aroma byl publikován 25. července 2009 v 00.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...