Jak žít v malém bytě

Tagy:  byt, malý byt, úložné prostory, zvětšení bytu

Sponzorované odkazy:

Jak žít v malém bytě

Problém úložných prostorů a vyzískání větší plochy místa je téměř každodenním úkolem obyvatelů malých bytů. Pokud nechceme bydlet v chaosu a většinu času trávit hledáním různých předmětů, snažme si daný prostor naplánovat. V každé místnosti je nutné detailně pracovat s prostorem, rozmístění nábytku předem důkladně naplánujme tak, abychom daný prostor mohli co nejlépe využít.

Do malých prostor volíme nábytek zhotovený na míru, jelikož touto variantou dokážeme ušetřit nejvíce místa. Ideálním modelem jsou vestavěné skříně, které dokáží maximálně využít sebemenší volný prostor a jejich vnitřek nám nabízí dostatečný úložný prostor. Vestavěné skříně je nutné volit s posuvnými dveřmi, díky čemuž se může v těsné blízkosti nacházet další kus nábytku.

**V malých koupelnách*** je nutno dát přednost sprchovému koutu, který je na rozdíl od vany nenáročný na prostor. Sprchový kout vybírejme s posuvnými nebo skládacími zástěnami, křídlové dveře vyžadují dostatečnou okolní prostorovou kapacitu. Pokud se však nechceme vzdát vany, vybírejme z asymetrických typů, které jsou navrženy tak, aby je bylo možno pohodlně umístit do menších koupelen. Umyvadlo volme závěsné, nejlépe se spodními skříňkami, které využijeme jako dostatečný zdroj úložného prostoru.

Neprostorné dětské pokoje je nutno vybavit atypickými postelemi, pokud pokoj obývají dvě děti rozhodněme se pro palandu. Dnešní palandové sestavy jsou navrženy tak, že zahrnují nejen úložný, ale i hrací prostor. Místo klasických nábytkových skříní na hračky dejme přednost dřevěným nebo plastovým krabicím, které se schovají pod postel.

K velmi levným a účinným variantám patří optické zvětšení pokojů, kterých docílíme jednoduchými triky. Prostor opticky zvětšíme použitím světlých barev na stěnách i podlaze, vyvarujeme se velkým a výrazným vzorům. Optického rozšíření prostoru získáme použitím světlých odstínů žluté, béžové, bílé, modré nebo žlutozelené. Nízké místnosti můžeme opticky prodloužit použitím tapet nebo malby se svislými pásy nebo tenkými proužky.

Miniaturní kuchyně vybavme výsuvnými regálovými skříňkami, skříňkami s roletovými dvířky nebo skládacím jídelním stolkem.

Do obývacího pokoje vybírejme multifunkční konferenční stolek, který bude sloužit nejen k odkládání předmětů, ale také jako úložný prostor nebo jídelní stůl. Multifunkčnost se vyžaduje i od sedací soupravy, ty by měla být rozkládací, sklápěcí, otáčecí a skládací. Jedině tak dokážeme vyzískat dostatečný prostor, aniž by to bylo na úkor pohodlí a komfortu.

Článek Jak žít v malém bytě byl publikován 14. července 2009 v 14.00 v rubrice Byt. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...