Schodiště – dominanta interiéru

Tagy:  schodiště, dřevěné schodiště, skleněné schodiště, točité schodiště, přímé schodiště

Sponzorované odkazy:

Schodiště – dominanta interiéru

Ve vícepatrovém obydlí sehrává schodiště nepostradatelnou a nezastupitelnou­ roli.

Vedle praktické funkce by mělo schodiště splňovat především funkci bezpečnostní, což platí dvojnásob v případě, že dům obývají malé děti. Vedle těchto nejdůležitějších parametrů je velkou výhodou, pokud splňuje schodiště požadavky na nenáročnou údržbu. Po splnění výše uvedených parametrů je důležité zaměřit se i na stránku estetickou, která utváří kompletní dojem celého interiéru.

Typy schodiště

K nejpraktičtějším a nejvíce využívaným typům patří schodiště páteřové, které je charakteristické tím, že jsou jednotlivé nášlapnice montovány na středovou nosnou konstrukci.

Bočnicové schodiště se vyznačuje tím, že nášlapy jsou montovány mezi vnitřní a vnější bočnice. Tento typ schodiště se velmi dobře vyjímá v moderních stavbách, často je využíváno pro půdní vestavby. Jelikož jeho podstatou je mohutnost, která zahrnuje masivní prvky, je bočnicové schodiště vhodné do větších prostor, např. vstupních hal nebo propojených obytných místností.

V poslední době přicházejí do módy vřetenová schodiště, která jsou oblíbená především pro svoji rozmanitost.

K moderním a zároveň extravagantním typům patří unisystémová schodiště, která nedisponují středovou nosnou konstrukcí. Jednotlivé nášlapy jsou zabudovány do ocelové kazety.

Tvar schodiště

Před samotnou realizací si je třeba upřesnit, jaký prostor můžeme schodišti vyčlenit. Na základě zjištěného faktu se můžeme rozhodnout pro daný tvar, který je ve většině případů podmíněn prostorem.

Nabídka tvarového provedení schodišť je nepřeberná, důležité však je, aby schodiště splňovalo vysoké požadavky na bezpečnost. Správnou volbu tvarového provedení je třeba velmi důkladně řešit v případě, že se v domě vyskytují děti.

Zvolit můžeme schodiště přímé, točité nebo ve tvaru písmene P, L, Z nebo U.

K výhodám přímého schodiště patří především vysoká bezpečnosti, je zde velmi malé riziko pádu, tudíž je vhodné do rodin, ve kterých se nacházejí malé děti. Přímé schodiště je vhodné ke stěhování nábytku, nevýhodou však je vysoký požadavek na prostor.

Točitá schodiště jsou oblíbená především pro atraktivní design a prostorovou nenáročnost. Ovšem k záporným vlastnostem patří menší pohodlí a nízká míra bezpečnosti.

Materiál

Většina lidí preferuje přírodní materiály, kterými je v tomto případě dřevo. K výrobě dřevěného schodiště se nejčastěji používá dub, buk, javor, třešeň, jasan, levnější alternativou je smrk nebo borovice. Obliba dřevěného schodiště spočívá především ve vzdušnosti, příjemnosti materiálu na dotyk, elegantním splynutím s jakýmkoliv interiérem a trvalé hodnotě.

Dalším možným materiálem pro výrobu schodiště je beton, který se obkládá dřevem, PVC, protiskluzovou dlažbou, kobercem nebo kamenem. Výhodou betonového schodiště je praktičnost, jednoduchost výroby – zhotovení a cenová dostupnost.

V moderních, nadčasových interiérech zpravidla převládá schodiště nerezové nebo skleněné.

Článek Schodiště – dominanta interiéru byl publikován 25. června 2009 v 09.30 v rubrice Byt. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...