Ložnice snů

Tagy:  ložnice, postel, dopňky do ložnice, ložnicový nábytek

Sponzorované odkazy:

Ložnice snů

Místo určené ke spaní je jednou z velmi mála věcí, které se provází od prvopočátku existence lidského rodu. Vedle shánění si potravy, patřilo i nalezení si bezpečného a pohodlného místa ke spaní, k zásadním prvkům přežití.

Vysněná ložnice by měla být především méně frekventovanou místností, ve které nalezneme pocit uvolnění, harmonie, možnost relaxace a regenerace našeho organismu. Je to místnost, ve které načerpáváme nové síly do dalšího dne a tudíž bychom tomu měli celý interiér přizpůsobit. Při zařizování interiéru ložnice je kladen velký důraz především na zdravý a dobrý spánek, čemuž je přizpůsoben i výběr kvalitního nábytku. Zdravý životní styl podléhá i ložnicím, což je odrazem hektické doby plné smogu a ostatních škodlivých látek. Ložnice snů by měla být místností, ve které se dá relaxovat, uvolnit a v klidu odpočívat.

Postel

Každé ložnici dominuje postel, která by měla být opatřena kvalitním roštem a matrací, jenž by se měla přizpůsobit tvaru našeho těla. Na matraci prospíme třetinu života, tudíž bychom měli vybírat pouze kvalitní typy a rozhodně v tomto případě nešetřit. Nejkomfortnějšími matracemi jsou matrace se zónovou tvrdostí, které jsou vyhotoveny přímo na míru majitele. Standardní rozměr jednolůžka je 90×200 cm, optimální rozměr dvoulůžka je 180×200 cm, čemuž by měla být přizpůsobena i délka matrace, a to o 25 cm delší, než celková výška postavy nocležníka. Tvrdost matrace je záležitostí zvyku, pokud se však nemůžeme rozhodnout, volme matrace s různou tvrdostí stran, matraci však před koupí vyzkoušejme ležmo přímo v prodejně. Pro zdravé spaní je vhodné vybírat postele bez úložného prostoru, které zajišťují důkladné odvětrání matrace a snadný přístup pro úklid prostoru pod postelí. Charakteristika dnešních moderních lůžek tkví v přímých a jednoduchých linií, ve snoubení krásy a účelnosti, v dostatečné prostornosti a lehkosti. Nedílnou součástí postele jsou pokrývky, potažmo ložní povlečení, které se vyrábí z různých druhů materiálů, z nichž nejpreferovanějšími jsou přírodní materiály, nebo jejich směsi. Základním a tradičním materiálem je stoprocentní bavlna, k dalším oblíbeným materiálům patří krep, satén, bavlněný satén a flanel.

Postelové stolky

Z praktického hlediska by měly být součástí ložnice noční stolky, které slouží především k odkládání a odkládání předmětů osobní potřeby. Noční stolky jsou také místem pro stanoviště stolních lampiček, jenž patří k nezbytně nutným doplňkům.

Úložné prostory

Ložnice bývá velmi často využívána jako místnost sloužící k úložným účelům, v podobě vestavěné skříně, která tvoří dominantní prvek celé místnosti. K oblíbeným přídavným materiálům šatních skříní patří především celoplošné sklo nebo kovové doplňky. Výhodou vestavěných skříní je maximalizace využití daného prostoru a dostatek místa pro ukládání nejen oblečení, ale i bytového textilu či jiných předmětů. Moderním trendem dnešní doby jsou samostatné šatny, které bývají umístěny vedle ložnice, což je samozřejmě možné pouze v případě dostatku prostoru v daném interiéru.

Podlahová krytina

Do ložnic se doporučuje podlahová krytina s hladkým a snadno udržovatelným povrchem typu plovoucí podlahy, linolea, marmolea nebo dřevěné krytiny s velmi kvalitním lakovaným povrchem. Pro zútulnění je možně doplnit prostor vedle postele běhouny nebo kusovým kobercem kdekoliv v místnosti. Oblíbenou podlahovou krytinou ložnic zůstává i nadále celoplošný koberec, který působí více útulně a zároveň hřeje. Doporučují se koberce s krátkým nebo středně dlouhým vlasem, koberce s dlouhým vlasem jsou nádherné, příjemné na dotyk, ale z praktického hlediska nejméně využívané.

Barvy

Barevné sladění ložnicových doplňků s barvami stěn patří k důležitým prvkům interiéru, které vytvářejí celkovou atmosféru místnosti. Ložnicím by neměly dominovat výrazné, expresivní a agresivní barvy, které jsou považovány za rušivý element a při kterých se velice špatně usíná. Za nežádoucí barvy se považuje divoce rudá nebo žlutá v kombinaci s černou. Ložnicím by měly dominovat barvy, které vyvolávají pocit tepla, klidu a pohody, ke kterým patří jemné, přírodní barvy či barevné nádechy nebo klasická bílá barva, která je sladěna s tmavším nábytkem či doplňky. Světlé odstíny stěn opticky zvětší prostor místnosti a zároveň ji během dne dostatečně prosvětlí.

Článek Ložnice snů byl publikován 20. prosince 2008 v 12.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...