Ložnice snů

Tagy:  ložnice, postel, dopňky do ložnice, ložnicový nábytek

Sponzorované odkazy:

Ložnice snů

Místo určené ke spaní je jednou z velmi mála věcí, které se provází od prvopočátku existence lidského rodu. Vedle shánění si potravy, patřilo i nalezení si bezpečného a pohodlného místa ke spaní, k zásadním prvkům přežití.

Vysněná ložnice by měla být především méně frekventovanou místností, ve které nalezneme pocit uvolnění, harmonie, možnost relaxace a regenerace našeho organismu. Je to místnost, ve které načerpáváme nové síly do dalšího dne a tudíž bychom tomu měli celý interiér přizpůsobit. Při zařizování interiéru ložnice je kladen velký důraz především na zdravý a dobrý spánek, čemuž je přizpůsoben i výběr kvalitního nábytku. Zdravý životní styl podléhá i ložnicím, což je odrazem hektické doby plné smogu a ostatních škodlivých látek. Ložnice snů by měla být místností, ve které se dá relaxovat, uvolnit a v klidu odpočívat.

Postel

Každé ložnici dominuje postel, která by měla být opatřena kvalitním roštem a matrací, jenž by se měla přizpůsobit tvaru našeho těla. Na matraci prospíme třetinu života, tudíž bychom měli vybírat pouze kvalitní typy a rozhodně v tomto případě nešetřit. Nejkomfortnějšími matracemi jsou matrace se zónovou tvrdostí, které jsou vyhotoveny přímo na míru majitele. Standardní rozměr jednolůžka je 90×200 cm, optimální rozměr dvoulůžka je 180×200 cm, čemuž by měla být přizpůsobena i délka matrace, a to o 25 cm delší, než celková výška postavy nocležníka. Tvrdost matrace je záležitostí zvyku, pokud se však nemůžeme rozhodnout, volme matrace s různou tvrdostí stran, matraci však před koupí vyzkoušejme ležmo přímo v prodejně. Pro zdravé spaní je vhodné vybírat postele bez úložného prostoru, které zajišťují důkladné odvětrání matrace a snadný přístup pro úklid prostoru pod postelí. Charakteristika dnešních moderních lůžek tkví v přímých a jednoduchých linií, ve snoubení krásy a účelnosti, v dostatečné prostornosti a lehkosti. Nedílnou součástí postele jsou pokrývky, potažmo ložní povlečení, které se vyrábí z různých druhů materiálů, z nichž nejpreferovanějšími jsou přírodní materiály, nebo jejich směsi. Základním a tradičním materiálem je stoprocentní bavlna, k dalším oblíbeným materiálům patří krep, satén, bavlněný satén a flanel.

Postelové stolky

Z praktického hlediska by měly být součástí ložnice noční stolky, které slouží především k odkládání a odkládání předmětů osobní potřeby. Noční stolky jsou také místem pro stanoviště stolních lampiček, jenž patří k nezbytně nutným doplňkům.

Úložné prostory

Ložnice bývá velmi často využívána jako místnost sloužící k úložným účelům, v podobě vestavěné skříně, která tvoří dominantní prvek celé místnosti. K oblíbeným přídavným materiálům šatních skříní patří především celoplošné sklo nebo kovové doplňky. Výhodou vestavěných skříní je maximalizace využití daného prostoru a dostatek místa pro ukládání nejen oblečení, ale i bytového textilu či jiných předmětů. Moderním trendem dnešní doby jsou samostatné šatny, které bývají umístěny vedle ložnice, což je samozřejmě možné pouze v případě dostatku prostoru v daném interiéru.

Podlahová krytina

Do ložnic se doporučuje podlahová krytina s hladkým a snadno udržovatelným povrchem typu plovoucí podlahy, linolea, marmolea nebo dřevěné krytiny s velmi kvalitním lakovaným povrchem. Pro zútulnění je možně doplnit prostor vedle postele běhouny nebo kusovým kobercem kdekoliv v místnosti. Oblíbenou podlahovou krytinou ložnic zůstává i nadále celoplošný koberec, který působí více útulně a zároveň hřeje. Doporučují se koberce s krátkým nebo středně dlouhým vlasem, koberce s dlouhým vlasem jsou nádherné, příjemné na dotyk, ale z praktického hlediska nejméně využívané.

Barvy

Barevné sladění ložnicových doplňků s barvami stěn patří k důležitým prvkům interiéru, které vytvářejí celkovou atmosféru místnosti. Ložnicím by neměly dominovat výrazné, expresivní a agresivní barvy, které jsou považovány za rušivý element a při kterých se velice špatně usíná. Za nežádoucí barvy se považuje divoce rudá nebo žlutá v kombinaci s černou. Ložnicím by měly dominovat barvy, které vyvolávají pocit tepla, klidu a pohody, ke kterým patří jemné, přírodní barvy či barevné nádechy nebo klasická bílá barva, která je sladěna s tmavším nábytkem či doplňky. Světlé odstíny stěn opticky zvětší prostor místnosti a zároveň ji během dne dostatečně prosvětlí.

Článek Ložnice snů byl publikován 20. prosince 2008 v 12.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Co musíte udělat, než se léto zeptá?
  2. Trendy interiérového designu na léto 2024
  3. Červenec na zahradě
  4. Letní trendy v oblasti bydlení
  5. Jak si omylem do zahrady nepřilákat hady?
  6. Jak se zbavit slimáků?
  7. Toužíte o krásné předzahrádce s odolnými květinami?
  8. Jaké jsou hlavní zahradní trendy 2024?
  9. Je lepší rekonstruovat anebo prodat nemovitost?
  10. Jak založit zeleninovou zahradu u nového domu

Tagy

bydlení nábytek zahrada stěhování kuchyně dekorace zabezpečení domu keře židle

Doporučujeme

Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.

Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.

S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.