Moderní ložnice

Tagy:  ložnice, moderní ložnice, postel

Sponzorované odkazy:

Moderní ložnice

Spánek je nedílnou součástí našeho života a jednou z nejoblíbenějších činností většiny z nás. Během něho bychom měli načerpat energii do dalšího dne a celkově zregenerovat organismus. Kvalitu spánku ovlivňuje několik faktorů, z nichž nejpodstatnějšími je správný výběr postele, pohodlná matrace usazená na kvalitním roštu a příjemné povlečení. Za časté potíže s usínáním, bolavá záda a mrzutost při stávání ve většině případů může nesprávně zařízená ložnice. Nezapomínejme tedy na to, že ložnice je místem, které je určené pouze k odpočinku.

Dnešním trendem při vybavování ložnice je především zdravý a dobrý spánek. Zdravý životní styl podléhá i ložnicím, což je odrazem hektické doby plné smogu a ostatních škodlivých látek. Moderní ložnice by měla být místností, ve které se dá relaxovat, uvolnit a v klidu odpočívat.

Postel

Dominantou každé ložnice je postel, která by měla být opatřena kvalitním roštem a protialergenní matrací, která by se měla přizpůsobit tvaru vašeho těla. Při koupi matrace je vhodné ji vyzkoušet přímo na místě. Praktičtějším řešením je dát přednost odděleným matracím i roštům před jednou pro dvě osoby, jelikož při spaní na celistvé matraci budeme během spánku vědět o sebemenším pohybu spolunocležníka. Standardní šíře postele pro jednu osobu je vyráběna v rozměrech 90×200 cm, optimální šíře dvojlůžka se poté zdvojnásobuje na rozměry 180×200 cm. Pro zdravé spaní je vhodné vybírat postele bez úložného prostoru, které zajišťují důkladné odvětrání matrace a snadný přístup pro úklid prostoru pod postelí. Charakteristika dnešních moderních lůžek tkví v přímých a jednoduchých linií, ve snoubení krásy a účelnosti, v dostatečné prostornosti a lehkosti.

Noční stolky

Noční stolky paří mezi tradiční a praktický nábytek každé ložnice. Díky moderním designům splňuje funkci estetickou, ale podstatné je, že slouží především k ukládání a odkládání předmětů osobní potřeby. Noční stolky jsou také místem pro stanoviště stolních lampiček, jenž patří k nezbytně nutným doplňkům. Ostatní ložnicový nábytek by měl splňovat především funkci praktickou a až poté funkci estetickou.

Úložné prostory

Ložnice bývá velmi často využívána jako místnost sloužící k úložným účelům. Moderním trendem dnešní doby jsou samostatné šatny, které bývají umístěny vedle ložnice, což je samozřejmě možné pouze v případě dostatku prostoru v daném interiéru. Pokud není ložnice propojena se samostatnou šatnou, dominuje v tomto prostoru zpravidla vestavěná skříň, která potažmo splňuje funkci šatny. Oblíbenými a moderními odstíny jsou nejrůznější napodobeniny dřeva v kombinaci se sklem. Trendem dnešních ložnic je minimum nábytku.

Osvětlení

Osvětlení v ložnici by mělo plnit funkci intimní, praktickou a zároveň estetickou. Centrálním osvětlením by mělo být nepřímé světlo, které dokáže rozdělit prostor místnosti do více zón. Při menší intenzivitě osvětlení působí místnost útulnějším dojmem.

Umístění

Nejlepší místností pro ložnici je ta, která je umístěna směrem k severu, jelikož spící obyvatele nebude ráno budit ostré slunce a ve večerních letních měsících nebude v místnosti příliš vysoké teplo.

Barvy

Ložnicím by neměly dominovat výrazné, expresivní a agresivní barvy, jelikož se při nich velice špatně usíná. Za nežádoucí barvy se považuje divoce rudá nebo žlutá v kombinaci s černou. Moderním ložnicím dominují jemné, teplé a přírodní barvy stěn či barevné nádechy nebo klasická bílá barva, která je sladěna s tmavším nábytkem či doplňky.

Návod na to, jak by měla vypadat moderní ložnice ve své podstatě neexistuje. Faktem však zůstává, že by to měla být místnost, ve které se dobře odpočívá, relaxuje, spí a ráno se stává s úsměvem a bez bolestí zad.

Článek Moderní ložnice byl publikován 22. října 2008 v 09.00 v rubrice Dům. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...