Moderní obývák

Tagy:  obývací pokoj, mederní interiér, obývák, moderní trendy obývacího pokoje

Sponzorované odkazy:

Moderní obývák

Obývací pokoj patří k místnostem, které od nepaměti plní úlohu nejen sváteční, ale i úlohu reprezentativní a v neposlední řadě semknutí rodinného kruhu. Je to místnost, ve které se tráví nejvíce času, místnost, kde se zpravidla schází celá rodina a řeší se všední problémy, radosti i starosti.

Od tradice k modernismu

Není tomu tak dávno, kdy měl obývací pokoj funkci pouze sváteční nebo televizní místnosti, kam se chodilo po večeři na pravidelný televizní program. Novým, moderním trendem je vytvoření velkého prostoru, kterým docílíme spojením kuchyně a obývací místnosti. Tomuto řešení přispěla zejména myšlenka zpříjemnit si stolování a začít v obývacím pokoji konečně bydlet. Důležitým faktorem, při spojení těchto dvou místností v jednu, je především respektování soukromí ostatních spolubydlících. Spojený interiér bychom měli mít rozdělený na tří hlavní zóny: pracovní, společenskou a odpočinkovou. Pracovní zónou se rozumí kuchyně, ve které se připravují pokrmy, myje se nádobí nebo je spuštěná digestoř. Nejlepším řešením je tyto detaily co nejvíce eliminovat, k čemuž nám mohou posloužit různé dekorativní závěsy. Společenská část je představena ve formě jídelny, jídelního stolu, doplněné o příborníky či vinotéky. Důležitým faktorem je perfektní osvětlení nad jídelním stolem. Odpočinková zóna slouží především ke sledování televize, četbě, poslouchání hudby či pouhé relaxace.

Moderní vzhled obývacích stěn

Dalším trendem dnešních obývacích pokojů je minimalismus nábytku a obytných stěn, které jsou nahrazeny menšími kusy, jenž se navzájem jeden druhého nedotýkají. Moderním pojetím je odlehčený prostorový vzhled, kterého docílíme například tím, že jednotlivé police, nebo skříňky zavěsíme přímo na stěnu. Dominantou však zůstává televizní stolek, jehož dnešní moderní podoba tkví v nízkém, delším kusu se subtilním podnožím, na který navazuje skříňka či police. Vzhled této nábytkové sestavy významně přispívá k celkovému charakteru místnosti. V posledních letech se stávají velmi oblíbenými stavebnicové systémy, které si zákazníci montují i navrhují dle svého vkusu a bytových dispozic. Nábytek by měl charakterizovat určitý stupeň nadčasovosti, která spočívá ve tvarové lehkosti, kruhovém či oválném tvaru a již zmíněné strohosti. Omezením nábytku ušetříme finanční prostředky a díky tomu, můžeme pořídit kvalitnější, dražší kousky.

Moderní barvy

Barvy jednotlivých místností v bytě jsou ovlivněny především módními trendy, které se však každým rokem mění. Barvy jsou však zpravidla ožehavým tématem, jelikož každý z nás má své favority i barevné nepřátele, které by do interiéru nevolit ani kdyby byly sebe více top in. Moderní obývací pokoje jsou vymalovány neutrálními barvami, mezi kterými nechybí bílá, smetanová či vanilková. Pokud náš byt disponuje menšími prostory, je nutné vyhnout se tmavým barvám nábytku, stěn i doplňků. Naopak světlé barvy, skleněné povrchy a zrcadla prostor opticky zvětší a projasní.

Osvětlení

Dominantou každé místnosti, tedy i obývacího pokoje, by mělo být centrální osvětlení, které je schopno osvětlit celou místnost. Doplňková světla plní funkci výrazného osvícení, například při četbě, psaní, pracovní činnosti. Všechna světla v místnosti by se měla navzájem snoubit, a to nejen funkčně, ale i esteticky.

Podlaha

Prvenství patří podlahám plovoucím, které následují podlahy dřevěné, korkové a linoleové. Návratem moderních podlahových krytin jsou i koberce z vlny nebo vlněné směsi s hustým vlasem. Problém u těchto koberců spočívá především v sešlapání či odření, tudíž je spíše vhodný pouze jako módní doplněk v podobě kusového koberce pod konferenční stolek. 

Sedací souprava, pohovka

Nejdůležitějším kusem nábytku každého obývacího pokoje je sedačka, která může být doplněna jedním nebo dvěma křesly. Tvar či velikost sedačky závisí především na prostorových možnostech obývacího pokoje, materiál je záležitostí vkusu každého uživatele. Trendem jsou sedačky kožené, které jsou oproti látkovým hygieničtější a snadnější na údržbu.

Dnešní moderní trendy však za krátkou dobu pominou, budou vystřídány zase jinými, lepšími a efektivnějšími. A kdo ví, možná se zase vrátí ty, které tu již někdy byly…

Článek Moderní obývák byl publikován 19. listopadu 2008 v 19.00 v rubrice Byt. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...