Ovocné stromy

Tagy:  stromy, ovoce, stříhání, jablka, hrušky, třešně, nektarinky, zahrada

Sponzorované odkazy:

Ovocné stromy

Kdo z nás si dovede představit zahradu na které bysi nemohl utrhnout jablko, hrušku či švestku? Ovocné stromy na domácí zahrádku prostě patří. Sloužit mohou k mnoha účelům – pěstování ovoce, vyplnění prostoru, vytvoření stínu, domov pro ptáky či jen tak pro okrasu.

Obecné rady

Velká zahrada skýtá prostor i pro několik druhů ovocných strom. Je ale třeba mít na paměti, že určitý druh stromu (ovoce) potřebujeme mít blízko sebe stejný druh (protože mnoho odrůd postrádá schopnost samoopylení). Ovocným stromům se obecně daří nejlépe v teplých slunečných podmíbnkách, proto je dobré umístit strom na takové místo na vaší zahradě, kam nejčastěji dopadá sluneční svit. Ovocné stromy mohou mít také spoustu tvarů – tyto tvary byli vyvinuty pro podporu charakteru plodnosti určitých druhů stromů. Nejčastější druhy jsou zákrsek, polokmen, vějíř, kordon, palmeta a vřeteno. Stromy je tedy třeba pravidelně prořezávat – kvůli udržení směru růstu a posílení struktury, ozdravení stromů prořezáním odumřelého, nemocného dřeva. Většina stromů se přořezává během zimního vegetačního klidu.

Jablka

Jablkům se nejlépe daří na slunném, chráněném místě. Většina odrůd zraje od poloviny léta do konce zimy. Výběr odnože se odvíjí od požadované velikosti stromu a typu půdy. Na začátku léta byste měli protrhávat plody. Jabloně mohou napadnout svilušky, strupovitost, housenka obaleče jablečného, monilióza, nebo padlí. Každý rok je třeba stromy mulčovat a hnojit.

Hrušky

Hrušním se daří v podobných podmínkách jako jabloním, potřebují ale stálejší tepelné podmínky. Nejvhodnějším tvarovým typem pro hřušeň je vřeteno. Na jaře strimy mulčujte a hnojte stejně jako jabloně. U hrušek je třeba dobře načasovat dobu sklizně, pokud plody zůstanou na stromě moc dlouho, zhnědnou. Hrušně napadá rez hrušňová, strupovistost či píďalka podzimní.

Další ovoce

Oblíbenými zahradními stromy jsou také slívy, blumy, švestky, třešně, višně, broskvé či nektarinky. Pěstovat ovoce můžete i v malém prostoru – vyřeší to ovocné keře jako je angrešt, červený a černý rybíz, borůvky, maliny, ostružiny nebo réva vinná.

Článek Ovocné stromy byl publikován 7. listopadu 2008 v 22.00 v rubrice Dům. Autorem článku je Katka Jamb.. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...