Nízkoenergetické domy

Tagy:  nizkoenergeticke domy na klic, nizkoenergeticke domy do milionu, katalog nízkoenergetické domy

Sponzorované odkazy:

Nízkoenergetické domy

Jak lze hospodárně využívat energii

Příroda nás obklopuje ze všech stran, proto bychom si měli uvědomit její důležitost a křehkost a začít se k ní chovat hospodárně. S tímto souvisí také úspora energie v domácnostech. Jak můžeme nejlépe snížit spotřebu energie?

Odpověď je velice jednoduchá, stačí mít nízkoenergetický dům. V takovémto obydlí je snížen provoz energie například na topení, klimatizaci, větrání, také energie vydaná při svícení nebo na přípravu jídla a mnoho dalšího zařízení v domě. V zahraničí jsou nízkoenergetické domy samozřejmostí. V České republice lidé teprve začínají přicházet na to, že díky výstavbě domů se spotřebou tepla na vytápění, která je maximálně 50 kWh/m2 za rok, mohou ušetřit spoustu svých těžce vydělaných peněz.

Bohužel výstavba takového domu může zpočátku člověka odradit, a to díky nákladné a zdlouhavé přípravě. Mnoho času a píle se musí vynaložit při sestavování projektu. Jsme nuceni shánět odborníky, kteří nám náročný plán vyhotoví. Dále bude zapotřebí si uvědomit, jak kvalitní materiály použijeme. Nízkoenergetické domy jsou jednoduché stavby bez neúčelných výčnělků. Většinou mají tvar krychle nebo kvádru, určitě ne polokoule. Investovat musíme především do izolace domu (je o síle až 50 cm), dále do regulace vytápění a větrání. Tyto domy jsou více prosklené, a protože jsou skla orientovány na jih (osluněnou stranu), využívají hojně sluneční energii. Osvědčilo se používaní trojsklených oken (místo prostřední tabule je odrazová fólie). Jelikož mají domky více skel než běžné stavby, je zapotřebí si najít rozlohově vhodný pozemek, abychom měli zaručeno soukromí. Zajistit kvalitní těsnost celého objektu je nezbytnou podmínkou.

Je pravda, že postavit si úsporný dům nás vyjde dráž než běžný domek, ale zase z druhého hlediska se nám tyto investice v průběhu času každopádně vrátí a můžeme v těchto hospodárných domech bydlet s uspokojivým pocitem, že pomáháme životnímu prostředí a nebude nás tolik rozčilovat neustálý nárůst cen energie a paliv.

čtvercový nízkoenergetický důmčtvercový nízkoenergetický dům

zdroj obrázku: energetika.cz

Článek Nízkoenergetické domy byl publikován 4. července 2008 v 11.30 v rubrice Dům. Autorem článku je Muráriková Jana. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...