Domácí elektronika - špinavější než záchodové prkénko! Nevěříte? I. díl

Sponzorované odkazy:

Domácí elektronika - špinavější než záchodové prkénko! Nevěříte? I. díl

Váš dům je přeplněný elektronikou, která vám usnadňuje, zefektivňuje a zpříjemňuje život. Kdy jste ji ale naposledy čistili?

Domácí elektronika hraje v našem životě klíčovou roli. Neustále se jí dotýkáme, sdílíme ji s rodinou a necháváme na ní hromadit prach, špínu, pot a otisky. Přitom ji často opomíjíme při pravidelném úklidu – a to je velká chyba. Stejně jako je důležité mít čisté ruce, je stejně důležité udržovat i naši elektroniku v čistotě, aby se nestala semeništěm bakterií. Přečtěte si naše následující tipy, jak rychle a efektivně vyčistit běžnou domácí elektroniku a zajistit tak její hygienickou čistotu.

Než se pustíte do bezhlavého čištění, čtěte:

Na rozdíl od jiných předmětů ve vaší domácnosti, elektronická zařízení mají speciální povrchovou úpravu a obsahují elektrické součástky, které mohou být citlivé na agresivní čisticí prostředky a abraziva, či zatečení tekutých čisticích prostředků (mohou poškodit display). Proto je vždy důležité si před čištěním elektroniky přečíst pokyny výrobce, abyste se ujistili, že zařízení během čištění nepoškodíte. Jedině tak budete mít jistotu, že daný předmět čistíte správně a případně nepřijdete o záruku, zejména, pokud se chystáte v rámci „hloubkového“ čištění předmět rozebírat.

Pozor: Preventivně před čištěním jakéhokoliv elektronického výrobku jej raději odpojte ze sítě, či od zdroje napájení.

Tablety a mobilní telefony

Každý čtvereční centimetr vašeho mobilního telefonu je pokryt několika tisíci bakterií. To je více bakterií, než se nachází na klice veřejného záchodu. Braňte se bakteriím tím, že budete udržovat své mobilní telefony a tablety čisté pravidelným otíráním. I když si můžete zakoupit speciální čisticí kapalinu nebo UV lampy k dezinfekci obrazovek, je jednodušší navlhčit hadřík z mikrovlákna směsí 60 procent vody a 40 procent isopropylalkoholu a čistit obrazovky denně. Nejlepší jsou utěrky z mikrovlákna, protože nepoškrábou povrchy. Před čištěním nezapomeňte vypnout telefon nebo tablet, pro případ, že by došlo k rozlití. Nechcete-li si vyrábět svůj home-made prostředek, zvolte speciální jednorázové vlhčené utěrky, které jsou přímo na utírání těchto gadgetů určené. Budete mít jistotu, že přístroje nepoškodíte. A je to nakonec nejjednodušší řešení, i když ne zrovna ekologické.

Notebooky a obrazovky počítačů

Obrazovky počítače nebo notebooku se sice nedotýkáte tak často jako mobilního telefonu, ale i tak se na nich usazují otisky prstů a prach. Obrazovku otřete, abyste odstranili šmouhy a nečistoty, poté použijte suchý hadřík z mikrovlákna určený na lesklé povrchy a znovu vše důkladně otřete. Existují i speciální čisticí prostředky ve spreji na obrazovky, které jsou pro použití bezpečné. Nezapomínejte ani na další příslušenství, které při práci na počítači (notebooku) používáte.

Klávesnice, myš a touchpad

Víte, že kancelářský stůl může obsahovat 400krát více bakterií než záchodové prkénko? Drtivá většina těchto bakterií se usazuje na klávesnici, počítačové myši a touchpadu. Protože se těchto zařízení dotýkáte tak často, měli byste je ještě častěji čistit antibakteriálními přípravky, speciálně na tuto péči určenými. A hlavně – myjte si často ruce, než k počítači vůbec usednete.

Tiskárna

Domácí tiskárny se sice neznečišťují tak jako jiná elektronika, ale prach na ně usedá také. Abyste udrželi tiskárnu v dobrém stavu, odstraňujte z ní pravidelně prach. Většina tiskáren má samočisticí funkci, která se postará o inkoustové trysky, takže s nimi pravděpodobně nebudete mít žádnou práci. Pro odstranění prachu uvnitř tiskárny je vhodné použít stlačený vzduch nebo malý ruční vysavač. K odstranění nečistot, otisků prstů a inkoustových skvrn na vnější straně tiskárny použijte měkký hadřík, případně vlhčený ubrousek určený na elektroniku.

Tento článek bude příště pokračovat ZDE.

Článek Domácí elektronika - špinavější než záchodové prkénko! Nevěříte? I. díl byl publikován 18. února 2025 v 07.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...