Domácí vinotéka

Tagy:  domácí vinotéka, vinotéka, elektrická vinotéka

Sponzorované odkazy:

Domácí vinotéka

Počátky archivace vína sahají až do období 17. století, ve kterém se víno poprvé začalo plnit do skleněných lahvích, čímž byla vytvořena možnost uskladnění vína až na několik let.

Dlouhodobá archivace však vyžadovala a stále vyžaduje ideální podmínky, které zpravidla splňuje vinný sklep, jenž disponuje konstantní teplotou 10 – 12 ºC. To je teplota, při které víno zraje a stárne v optimálně vyváženém poměru. Červená vína velmi špatně snášejí nižší teploty, jelikož se v nich vysráží vinný kmen a barviva. Ne každá domácnost však disponuje kvalitním vinným sklepem nebo prostory, ve kterých by se mohl sklep postavit. Možnou alternativou jsou domácí vinotéky, které vínu poskytnou správné skladovací hodnoty a interiéru nabídnou zajímavý design.

Umístění

Vinotéky můžeme volně postavit do interiéru nebo speciálně vestavit do kuchyňské linky, stejně tak, jako ostatní kuchyňské spotřebiče.

Design

Současné modely domácích vinoték disponují elegantním, moderním designem, kterému dominují prosklené dveře, za kterými je možno vidět zajímavé vinné klenoty. Vnitřní police mohou být vyrobeny ze dřeva, nejčastěji však jsou z leštěného kovu. Vnitřní uspořádání u některých modelů umožňuje uložit již otevřené lahve s vínem, uskladnit naplněné karafy či skladovat lahve atypických formátů. K praktickým pomocníkům patří osvětlení touch Light, které po dotknutí aktivuje halogenové světlo, jenž se samo po několika minutách vypne.

Cena

Cenu domácích vinoték ovlivňuje především velikost, značka a umístění – za vestavěnou vinotéku zaplatíme daleko vyšší cenu, než za vinotéku samostatně stojící. Cena, za menší modely, které pojmou přibližně 24 lahví, obvykle začíná kolem 5 000 Kč. Většinu tržní nabídky představují modely, ve kterých je možno uskladnit až 50 lahví, jejich cena se pohybuje v rozmezí 7 – 20 000 Kč.

Vnitřní mechanika

Na tuzemském trhu můžeme vybírat ze dvou základních systému chlazení vinotéky, ke kterým patří chlazení klimatizované a temperované. Pokud vinotéka disponuje klimatizovaným chlazením, volíme vnitřní teplotu chlazení pomocí elektronického displeje. Jelikož teplý vzduch stoupá a studený vzduch naopak klesá, jsou teploty uvnitř vinotéky rozdílné, čemuž je potřeba přizpůsobit správné rozložení jednotlivých druhů vín. U temperovaných vinoték je možno nastavit teplotu, do různých částí vnitřního prostoru, individuálně. V jednotlivých prostorách tedy můžeme nastavit teplotu od 5 do 18 ºC. Kvalitní vinotéky obsahují filtr, který slouží k odstraňování nežádoucích pachů, ke standardnímu vybavení patří ventilátor, který zajišťuje vnitřní cirkulaci vzduchu.

Článek Domácí vinotéka byl publikován 4. června 2009 v 11.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Co musíte udělat, než se léto zeptá?
  2. Trendy interiérového designu na léto 2024
  3. Červenec na zahradě
  4. Letní trendy v oblasti bydlení
  5. Jak si omylem do zahrady nepřilákat hady?
  6. Jak se zbavit slimáků?
  7. Toužíte o krásné předzahrádce s odolnými květinami?
  8. Jaké jsou hlavní zahradní trendy 2024?
  9. Je lepší rekonstruovat anebo prodat nemovitost?
  10. Jak založit zeleninovou zahradu u nového domu

Tagy

bydlení nábytek zahrada stěhování kuchyně dekorace zabezpečení domu keře židle

Doporučujeme

Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.

Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.

S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.