Cladophora aegagropila - víte, co to je?

Sponzorované odkazy:

Cladophora aegagropila - víte, co to je?

Pod tajuplným latinským názvem Cladophora aegagropila se ukrývají řasokoule. Malé, zelené, dva až pět centimetrů velké kulaté, či lehce šišaté. Do akvária, či do speciální ozdobné nádoby. Zkrátka do garsonky i do domečku. Jsou nenáročné na údržbu, zajímavé designem a určitě z nich budete mít dlouho radost.

Pro malé děti budou předstupněm před pořízením zvířecího domácího zvířátka, větší si řasokoulemi ozdobí akvárium. I vaše kočičky z nich budou mít radost – velice často jsou akvária a nádobky s řasokoulemi oblíbeným místem, kam kočičky chodí pít. Však víte, jak to s nimi je – pijí všude jinde, než ze své misky.

A teď zpátky k řasokoulím – jsou oblíbené po celém světě. Podobný druh ozdobných řas byl původně velice oblíbený v Japonsku, poté se rozšířila tato záliba v zelených kuličkách po celém světě. V některých státech Ameriky jsou však řasokoule zakázány. Zákaz dovozu a pěstování japonských řasokoulí je spojen s obavami z jejich potenciálního negativního dopadu na místní ekosystémy. Některé řasy mohou být přenašeči různých patogenů, které by mohly infikovat místní vodní organismy. Ačkoli se řasokoule z různých částí světa mohou zdát na první pohled identické, mohou existovat určité rozdíly v jejich genetické výbavě, odolnosti vůči různým podmínkám nebo schopnosti se přizpůsobit novému prostředí. U nás v České republice se nejčastěji setkáte s tzv. zelenými řasokoulemi (Cladophora aegagropila), jsou nejpopulárnější mezi akvaristy a milovníky netradičních domácích mazlíčků.

Jak vybrat tu správnou řasokouli?

Díky čím dál větší oblibě řasoukoulí se dají snadno sehnat. Je jen na vás, zda zvolíte mini, střední, nebo maxi velikost. Kromě barvy budete řasokouli vybírat také podle velikosti – záleží na nádobě, do které chcete řasokouli umístit.

Kromě velikosti, či průměru koule, se řasokoule liší také barvou. Spíše než o odrůdách je obvykle jiná barva řasokoule způsobena stářím. V obchodech najdete světle zelené řasokoule, ty jsou „čerstvé a mladé“ a tudíž vám i nejrychleji porostou. Tmavě mechově zelené řasokoule bývají starší a tedy budou růst pomaleji, pozor tedy na to, aby vaše dítka nebyla zklamaná, že nevidí pokroky. Do žluta zbarvené řasokoule buď trpí nedostatkem péče a živin, či byly vystaveny působení světla – pokud s pěstováním řasokoulí nemáte zkušenost, je velmi malá pravděpodobnost, že takovouto řasokouli uzdravíte a nedoporučuji vám ji tedy kupovat. Vyhněte se také řasokoulím s bílými nebo hnědými skvrnami, které mohou být známkou onemocnění.

Řasokoule by měla být pevná, kulatá (případně pravidelně oválná) a měla by mít jednotnou barvu.

Jak řasokoule u vás doma zabydlet?

Spoustu inspirativních videí a obrázků, jak si doma naaranžovat řasokoule najdete na Pinterestu.

Za mě nemusí bát pouze v klasickém akváriu, či kulaté nádobě pro bety. Zkuste je umístit do netradičních nádob, jako jsou vázy, sklenice nebo baňky. Přidat můžete ozdobné kamínky, doplňky do akvárií (různé vtipné koráby, domečky, ponorky). Řasokoule skvěle doplní jiné nenáročné vodní rostliny, jako jsou anubiasy nebo mech.

Obrázky řasokoulí byly vytvořeny pomocí umělé inteligence (Imagen 3)

Článek Cladophora aegagropila - víte, co to je? byl publikován 15. února 2025 v 07.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...