Prostíráme vánoční stůl

Tagy:  Vánoce, prostírání, ubrus, štědrovečerní výzdoba, vánoční výzdoba, vánoční dekorace, vánoční stůl

Sponzorované odkazy:

Prostíráme vánoční stůl

Vánoční období je velmi pozitivní díky jednomu faktu – domovy jsou vždy plné dobrého jídla a vše vrcholí slavnostní štědrovečerní večeří, u které se sejde celá rodina. Jak se na ten radostný okamžik co nejlépe připravit? Tento článek poskytne rady, jak si ušetřit práci a tipy pro nádherně upravenou slavnostní tabuli.

Naprosté základy

Pro klidně strávenu večeři je potřeba jídelní stůl maximálně přizpůsobit počtu hostů. Nikomu asi není příjemné, když na stole nemá místo ani pro vlastní talíř. Na druhu stranu by měli být všechny věci na stole dobře přístupné. Stůl zahalte pěkným dlouhým látkovým ubrusem, podobně lze ozdobit i židle. Zahalte je do látky, kterou kolem dokola stáhnete barevnou zdobnou stužkou. Je to maličkost, ale židle pak působí o mnoho honosnějším dojmem.

V tradičních barvách, autor: pnoericV tradičních barvách, autor: pnoeric

Nádobí a příbory

Zvykem je chystat chystat veškeré nádobí, které během večeře upotřebíme, rovnou na stůl. Skvěle působí, ladí-li nádobí barevně k ubrusu. Zvolte pěkné nádobí, které se hodí ke slavnostním příležitostem. Právě o Vánocích je skvělá příležitost vyndat a oprášit veliké kulaté talíře, masivní zlatem zdobené talíře z rodinné sbírky, či mělké obdelníkovité talíře v japonském stylu, pro které se během roku při uspěchaných obědech nenajde příležitost. Talíře tedy již předem naaranžujte na stůl a nezapomeňte je podložit ubrouskem. Nablýskané příbory zrovna tak.

Dozdobte slavnostní tabuli

Aby byla hostina hostinou, neobejde se bez práce fantazie. Na stůl rozmístěte několik vysokých stojánků se svíčkami, mihotající se plamínky vykouzlí nádhernou atmosféru. Stůl můžete posypat konfetami a ozdobit plátky sušených citrusů a oříšky. Máte-li dostatečně velký stůl, můžete do středu umístit zdobenou mísu s ovocem, která poslouží nejen jako dekorace. Položte na talíř či vedle něj malou pozornost pro každého. Může to být drobný dárek či sladkost. Dejte-si práci s přípravami a vyrobte papírové či textilní dekorace, které stůl dozdobí. Ošatky na pečivo vystelte vánočním ubrouskem a před každý talíř umístěte jmenovku. Rozsviťte svíčky, případně další osvětlení, ale hlavní lampy nechte zhasnuté. Vítaná je totiž příjemná atmosféra, zahalená do lehkého přítmí. Teď už stačí jen začít servírovat první chod a užít si krásného večera.

Originální tabule, autor: thn26987Originální tabule, autor: thn26987

Článek Prostíráme vánoční stůl byl publikován 21. prosince 2009 v 00.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...