Když interiéru dominuje romantika

Tagy:  romantika, romantické bydlení, svíčky, nábytek, doplňky

Sponzorované odkazy:

Když interiéru dominuje romantika

Romantika je pojem, pod kterým si mnohý z nás představí něhu, jemnost, příjemné okamžiky a slast vyvolanou na těle i duši. Romantika však nemusí být pouze duševní či abstraktní pocit, může být i skutečná, hmatatelná. A právě o romantice jako hmatatelném prvku bude vypovídat následující článek.

Romantismus, jako umělecký směr vznikl na začátku 19. století v Anglii, odkud se pomalu šířil do všech koutů Evropy. V architektonice se romantismus zaměřoval především na přirozenost a naprostý soulad s krajinou. Poprvé se začal objevovat nábytek v decentním, jednoduchém, ale zároveň exkluzivním a bohatě vypadajícím stylu.

romantickou atmosféru utvářejí kvetoucí rostlinyromantickou atmosféru utvářejí kvetoucí rostliny

Jak vypadá interiér zařízený v romantickém stylu?

Každý z nás si pod pojmem „romantický interiér“ vybaví úplně něco jiného, pro někoho to můžou být kraječky, starý nábytek nebo háčkované dečky, pro jiného naopak moderní interiér s romantickými doplňky, jako jsou svíčky, porcelánové panenky nebo sbírka starých medvídků.

Atmosféru romantického bydlení určitě utvářejí nejrůznější textilie ve světlých, pastelových barvách, zdobené jemnou krajkou. Záclony jsou prostého, velmi jednoduchého designu, zdobené krajkovým lemem nebo mašličkami. Z ložnicových textilií, v romantickém stylu, můžeme jmenovat přehozy přes postel, které disponují po okrajích dlouhými třásněmi. Dekorativní polštářky jsou vybaveny lesklými kroucenými šňůrkami, které jsou našity po celém obvodu. Romantický interiér dotvářejí drobné háčkované či vyšívané dečky, rozmístěny po celém interiéru. Mohou být položeny samostatně nebo na nich může být umístěna drobná vázička, porcelán, sklo nebo jiná dekorace.

Romantiku utváří i dřevo, jako dominantní interiérový prvek, ze dřeva jsou podlahy, nábytek, interiérové doplňky nebo schody. Nábytek v romantickém stylu se vyznačuje především jednoduchostí, přírodní povrchovou úpravou nebo v bílém provedení.

bez svíček si romantické bydlení snad ani nelze představitbez svíček si romantické bydlení snad ani nelze představit

Interiér v romantickém stylu 21 století

Romantický styl v moderním pojetí odbourává přítomnost těžkých mobiliářů, titěrných deček nebo různých drobných porcelánových so­šek.

Ložnice zařízená v romantickém stylu může vkusně disponovat postelí s nebesy, které jsou vyrobeny z velmi jemných voálů nebo jemnými pruhy textilií. Důležitým aspektem však musí být jejich jednoduchá snímatelnost, kvalita materiálu, která nevyžaduje příliš náročné požadavky na údržbu. K romantickým ložnicovým prvkům patří i koberečky, které se umísťují před postel nebo po jejich bočních stranách.

To, co skutečně utváří romantické pojetí interiéru jsou nejrozličnější interiérové doplňky s nádechem modernismu. K takovým doplňkům patří různé typy osvětlení, a to především stolních lampiček nebo lustrů. Do módy se opět vracejí lustry křišťálové, které splňují veškeré požadavky romantismu, avšak jsou velmi náročné na údržbu. A tak většina z nás dává přednost, při utváření romantického stylu, stolním lampičkám z broušeného skla nebo tvarovaného mléčného skla zdobeného květinovými motivy. Celkovou atmosféru dotvářejí i živé květiny, a to zejména květiny kvetoucí, kterými jsou např. narcisy, hyacinty nebo hrnečkové mini tulipány.

jemné doplňky dodají prostoru romantický nádechjemné doplňky dodají prostoru romantický nádech

Článek Když interiéru dominuje romantika byl publikován 17. listopadu 2009 v 00.00 v rubrice Dům. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...