Paravány opět přicházejí do módy

Tagy:  paravány, šatní clony, převlékárna, paraván

Sponzorované odkazy:

Paravány opět přicházejí do módy

Historie a použití paravánů se datuje od období 3. století před naším letopočtem, kdy se pravděpodobně poprvé objevily v Číně. S postupem času se používání paravánů postupně rozšířilo i do ostatních zemí světa, ve kterých se začaly vyskytovat na zámcích a hradech, později v obydlích bohaté šlechty a movitějších měšťanů.

Pojem paraván

Na úvod si však vysvětleme pojem paraván, jelikož především pro mladší generaci bude tento pojem tabu. Paraván je mobilní zástěna, jejíž kostru tvoří pevné tyče z různých materiálů, vyplněné neprůsvitnou plochou různého materiálového provedení.

Paravány 21. století

V současné době zaznamenávají paravány opravdový designérský boom, a to především díky otevřeným a prostorným místnostem. V rozlehlých prostorách splňují paravány funkci rozdělovací, za nimiž se schováme v případě, že požadujeme určitou dávku soukromí. Na rozdíl od historicky prvních paravánů jsou ty dnešní velmi lehké, disponují nejrůznějšími barevnými provedeními a moderním designérským ztvárněním. Jednoduché typy paravánů se skládají ze zástěny složené z několika vzájemně propojených dílců, které jsou k sobě pospojovány pohyblivými panty.

Nejčastějším materiálem k výrobě kostry je kovová nebo plastová konstrukce, exkluzivnější, avšak cenově náročnější paravány disponují kostrou z přírodního materiálu. K oblíbeným typům patří kostra z bambusu, ratanu nebo dřeva, tedy materiálů, které se dokáží perfektně začlenit téměř do každého interiéru.

Výplň tvoří bohatě zdobené nebo jednoduché tkaniny, barevná i bělavě matná skla, dřevo, rákos nebo plast.

Účel paravánů

Paravány zpravidla plní funkci krycí, nejčastěji se objevují v těsné blízkosti stěny, kde slouží pro účely převlékání. V tomto případě je praktické umístit paravány v blízkosti šatní skříně, jelikož si můžeme pohodlně a bez ostychu přebírat jednotlivé kusy oblečení. Tato varianta nám nahradí místnost, která v mnohých domech často chybí, tedy miniaturní šatnu či převlékací šatní kabinku. Paravány můžeme také použít jako stěnovou dekoraci, za níž vznikne prostor vhodný k umístění nepotřebných nebo méně využívaných předmětů. Před paraván umístíme stolek s květinami, nebo květiny volně rozmístíme po podlaze, čímž nám vznikne efektní pozadní prvek. Pokud chceme paravány přemístit do jiných částí domu není zde žádný problém, jelikož disponují minimální hmotností. Pokud je chceme na nějakou dobu úplně odložit, stačí paravány jednoduše složit a umístit je např. za skříň nebo pod postel.

Článek Paravány opět přicházejí do módy byl publikován 6. září 2009 v 00.00 v rubrice Nábytek. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...