Jak uspořit elektřinu

Tagy:  úspory, úspory elektřiny, elektřina, snížení nákladů za elektriku

Sponzorované odkazy:

Jak uspořit elektřinu

V dnešní době, při tak vysokých cenách za spotřebu elektrické energie, se téměř každý z nás snaží uspořit. Otázkou ovšem zůstává, zda to činí správně.

Největší podíl na spotřebě elektrické energie v českých domácnostech má vytápění a příprava ohřevu teplé vody. Ačkoliv se nám to možná bude zdát až téměř nemožné, tyto dvě položky tvoří zhruba 80 % celkové spotřeby elektrické energie.

Jak ušetřit bez počátečních investic

Dle odborníků patří k nejčastějším příčinám plýtvání elektrické energie přetápění, zábrany v šíření tepla a špatný způsob větraní. K nejčastějším zábranám v šíření tepla patří dlouhé, těžké záclony, které jsou doplněny mohutnými závěsy. Záclony bychom měli zkrátit tak, aby maximálně dosahovaly nad úroveň radiátorů. Další příčinou plýtvání elektrické energie je zastavění radiátorů nábytkem. Pokud tedy nábytek přemístíme do jiného prostoru v interiéru, bude moci teplo bez obtíží procházet a domácnost tak ušetří až 8 % výdajů za elektrickou energii. V zimních měsících bychom měli větrat intenzivně, ale krátce – za optimální dobu se považuje otevřít okno maximálně na deset minut, a to 4× za den. Tímto procesem se v místnosti zchladí vzduch, avšak stěny zůstanou teplé.

Opatření vyžadující nižší investice

K velmi efektnímu způsobu, ušetření výdajů za spotřebu elektrické energie, patří pravidelná údržba kotle a topidel. Topná soustava by se měla, dle odborníků, odvzdušňovat každé tři měsíce nebo po každém odpouštění vody.

Nejvíce tepla z domu uniká okny, dveřmi, obvodovými zdi, střechou, podlahou a sklepními prostory. Pokud však nemáte finanční prostředky na kompletní rekonstrukci Vašeho domu či bytu, zaměřte se pouze na drobnější úpravy. Snížit výdaje za energii lze například pořízením ventilů s termostatickými hlavicemi nebo elektronické regulace s možností nastavení teploty. Klasické kohoutkové baterie je třeba vyměnit za baterie pákové, díky nimž snadno a rychle namísíme požadovanou teplotu vody. Stará okna je třeba minimálně vybavit kvalitním těsněním, k zateplení též přispívají žaluzie nebo okenní reflexní fólie.

Opatření vyžadující nákladnější investice

Jelikož nejvíce tepla z domu uniká především zdmi a střechou, je nezbytné investovat do kvalitní fasádní a střešní izolace. Během zateplování střechy bychom se měli zaměřit i na zateplení střešních oken, které by též měly disponovat kvalitní izolací. V případě, že dům nebo byt disponuje starými okny, bylo by pravděpodobně rozumnější zvážit kompletní výměnu starých oken za okna plastová. Starý kotel s nízkou účinností vyměňme za nízkoteplotní nebo kondenzační kotel, díky čemuž můžeme dosáhnout až čtvrtinové úspory nákladů na vytápění.

Článek Jak uspořit elektřinu byl publikován 16. července 2009 v 19.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...