Střešní okna

Tagy:  střešní okna, okna

Sponzorované odkazy:

Střešní okna

Střešní okna se nejčastěji objevují v podkrovních bytech nebo v novostavbách rodinných domů, ve kterých přispívají k celkovému prosvětlení interiéru.

Požadavky na střešní okna

Stejně jako od klasických, tak i od střešních oken vyžadujeme dostatečné pronikání denního světla do místnosti. U střešních oken je intenzita průniku světla daleko vyšší než u oken svislých, tedy klasických. Do střešních oken totiž proniká světlo shora a neodráží se od ostatních objektů nacházejících se v jejich těsné blízkosti. K dalším důležitým požadavkům na střešní okna patří dobré izolační vlastnosti, ke kterým přispívají okna disponující dvojskly.

Montáž střešních oken

Montáž střešních oken patří k velmi důležitým aspektům a požadavkům na jejich kvalitu a správnou funkci. Okno je zapotřebí do střešního otvoru lehce začlenit a zároveň těsně napojit tak, aby byl zajištěn účinný odvod vody. Střešní okna musí být vybavena velmi kvalitním lemováním a oplechováním, které přispívají k delší životnosti a vyšším tepelně-izolačním vlastnostem. Při montáži bychom neměli šetřit peníze na zateplovacích blocích, které slouží pro maximální utěsnění a zamezení nadměrné kondenzaci vodních par.

Typy střešních oken

K nejčastějším typům střešních oken patří kyvné modely, které pracují na principu otevírání střešních oken, a to za pomoci otáčení kolem osy zhruba v polovině okna. Vrchní polovina střešního okna se vyklopí do interiéru.

Výklopná střešní okna se otevírají z místnosti směrem ven, bezpečnost zajišťují panty nacházející se v horní části okenního rámu.

Možnou alternativou je výklopně-kyvný systém, který umožňuje posunout osu otáčení křídla do horní třetiny okna. Na základě tohoto systému lze okno vyklopit z místnosti směrem do venkovního prostoru, čímž se zamezí tomu, aby vyklopené okno tvořilo součást interiéru. Laicky řečeno, na základě kombinovaného systému vyklopíme celé okno do venkovního prostoru.

Doplňkový program

Významnou součást střešních oken tvoří bezpečnostní zámky a pojistky, sítě proti hmyzu, žaluzie a markýzy. Střešní okna se nejčastěji ovládají mechanicky pomocí kliky, moderní a dražší modely jsou opatřeny elektrickým systémem.

Článek Střešní okna byl publikován 10. června 2009 v 14.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...