Plastová okna

Tagy:  okna, plastová okna

Sponzorované odkazy:

Plastová okna

V dnešní době, době dramatického zvýšení cen energie a vysoké hlučnosti okolí, se okna stala významným stavebním prvkem, kterému se přikládá značný význam. Okno představuje nedílnou součást domu a proto vybírejme takové, které bude především stárnout s námi.

Plastová okna můžeme vybírat ze široké škály designového provedení, z různě silných komorových profilů či z několika barevných odstínů.

Vlastnosti plastových oken

• vysoká životnost (50 – 60 let)
• velmi snadná údržba
• přijatelná cena
• dobrá odolnost vůči agresivnímu slunečnímu svitu a nepříznivým povětrnostním vlivům
• zdravotní nezávadnost materiálu
• výborné zvukové a tepelně izolační vlastnosti

Správný výběr plastových oken

Požadavky na servis

Správná funkce oken závisí především na kvalitní montáži, kterou poskytují firmy jejichž výrobky jsou opatřeny příslušnými certifikáty. Okno musí být perfektně zatěsněné proti nežádoucím vnějším vlivům, jako je např. sníh, prach, voda a saze. Kvalita oken závisí především na zkušenostech výrobce, kvalitě technologií a použitých materiálů.

Počet komor

Jednoduše můžeme říci, že čím vyšší počet komor – komorového systému, tím nižší koeficient prostupu denního světla, ale na druhou stranu i nižší tepelné ztráty. Standardem dnešních oken je tří komorový systém. V interiéru, s pěti či šesti komorovým systémem, je místnost téměř stoprocentně odhlučněna.

Barevné provedení

Standardní barvou plastových oken je barva bílá, která je vždy zahrnuta v základní ceně okna. V případě, že se rozhodneme pro barevné odlišení, např. v dekoru dřeva, počítejme se zhruba 10 – 15 % přirážkou. Barevné provedení můžeme volit jednostranné (venkovní či vnitřní strana okna) nebo oboustranné. Na českém trhu nalezneme širokou škálu barevných odstínu plastových oken. Výběr však nezáleží pouze na našem vkusu, ale i na barvě a vnitřním uspořádání místnosti. Pokud bytu dominují tmavé místnosti, volme spíše světlé odstíny v barevném provedení bílá, béžová, krémová a světle žlutá či oranžová. Vždy je však důležité sladit okenní rám s barvou fasády. Plastová okna totiž nelze, na rozdíl od dřevěných, přetřít na jinou barvu.

Materiál použitý k výrobě

Plast patří stále k oblíbenému materiálů, který se používá pro výrobu oken. Hlavním materiálem pro výrobu plastových rámů je PVC, do kterého se přidávají další pomocné látky pro získání větší stability a barevné stálosti. Energetické náklady na výrobu PVC jsou nízké a materiál je stoprocentně recyklovatelný. Plast se stal pro výrobu oken vedoucím materiálem převážně i z důvodu minimální nutnosti údržby a tepelné odolnosti, díky níž nepodléhá rozpadu materiálu v takové míře, jako okna dřevěná. Profil rámu je standardně vybaven hliníkovou okapnicí, okna mají celoobvodové kování.

Údržba

Povrch plastových okenních profilů je hladký, neobsahuje žádné póry a tudíž jejich údržba je snadná. Prach a usazená špína se velmi snadno vyčistí teplou vodou se saponátem. Nevhodnými čistícími prostředky jsou abrazivní materiály (mezi než patří např. čistící písky) a organická rozpouštědla, díky nimž by se mohl plast zdeformovat.

Cena

Výši ceny plastových oken ovlivňuje tloušťka vybraného profilu, způsob osazení skla, barevné provedení, kvalita a typ izolačního skla (dvojskla, trojskla), kvalita kování a montáže.

Nezáleží na tom, zda zvolíme okno plastové, dřevěné, bílé či hnědé, záleží však na tom, zda bude okno splňovat námi nadefinované požadavky.

Článek Plastová okna byl publikován 9. listopadu 2008 v 16.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...