Jak správně vybrat pračku?

Tagy:  pračka, výběr pračky, pračka na prádlo, prací programy

Sponzorované odkazy:

Jak správně vybrat pračku?

Vybírat můžeme ze dvou základních modelů praček, které se od sebe odlišují typem plnění prádla. K nejužívanějším modelům patří bubnové pračky s předním plněním kruhovými dvířky, které disponují skleněným okénkem. Druhým typem jsou rozměrově úsporné pračky, vhodné především do menších koupelen, jejichž plnění probíhá horním otvorem.

K převratným novinkám na trhu patří parní pračky, které urychlují a zintenzivňují praní vstřikováním směsi vody a páry shora do bubnu. Horká pára je produkována elektricky vytápěným generátorem. Pára, oproti vodě, dokáže lépe proniknout i do nejjemnějších pórů textilií, efektivně rozpustí a lépe vstřebá prací prostředek. Oproti klasickým pračkám, které pracují na principu vody, ušetří parní pračky až 30% vody a 20 % elektřiny, čímž se dostávají do energetické třídy A++.

Prací programy

Nejnovější modely praček jsou vybaveny inteligentními programy, které dokáží šetřit nejen energií, ale i vodou a pracími prášky. Díky několika funkcím, kterými pračky disponují, můžeme třídit prádlo dle kategorií: praní v ruce, choulostivé oblečení, spodní prádlo, vlněné svetry, košile, bundy či outdoorové oblečení. Špičkové pračky disponují dotykovým displejem, k naprogramování a spuštění pračky stačí pouhý dotyk vhodného tlačítka.

Počet otáček

Špičkové modely praček disponují 1 800 – 2 000 otáčkami za minuty, což představuje finální stav prádla s méně než 40 % vlhkostí, jinými slovy řečeno – z pračky vyjmeme prádlo vhodné přímo k okamžitému žehlení. Vysoká rychlost otáček funguje na principu pozvolného rozbíhání bubnu elektronicky řízenými motory a automatiky, která prádlo v bubnu přerovnává pomalými otáčkami.

Buben pračky

U kvalitních a dražších modelů bývá buben s děrovaným nerez pláštěm nahrazen plastem z kosmického výzkumu. Oproti nerezu disponuje lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi, čímž dochází k vyšší úspoře energie na ohřev vody a lépe tlumí vibrace i hluk.

Zásobník pracích prostředků

U některých modelů najdeme zásuvkový zásobník rozdělen do čtyř přihrádek, které jsou připraveny pro změkčovadla, prostředky na odstraňování skvrn, prací prášek a aviváž. Pračky, které disponují dávkou inteligencí jsou schopny samy regulovat druh, množství a sílu znečištění prádla a na základě toho optimálně dovnitř vpouštět potřebné množství pracích prostředků v různých etapách. Pokud se např. do pračky dostane dříve změkčovadlo než prací prášek, klesá jeho spotřeba až o pětinu. Jiným příkladem může být přílišné množství pracích prostředků, na což pračka dokáže zareagovat přídavným máchacím cyklem, který odstraní poslední zbytky pracího prostředku.

Spotřeba elektrické energie

Každá pračka je označena energetickým štítkem, který obsahuje písmena v rozmezí A – G podle jednotné metodiky. Nejrozumnějším řešením je vybírat pračku s označením minimálně písmenem A, nejlépe však A+, u které je spotřeba, oproti skupině A, nižší až o 30 %. Pračky, které jsou kombinované se sušičkou prádla nalezneme zpravidla v energetické třídě B, což se u kombinací považuje za optimální.

Doporučujeme levné automatické pračky značek Bosch, Gorenje, AEG, Whirlpool a dalších značek.

Článek Jak správně vybrat pračku? byl publikován 9. dubna 2009 v 18.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...