Jaké si vybrat žaluzie?

Tagy:  žaluzie, okenní žaluzie, vertikální žaluzie, horizontální žaluzie, venkovní žaluzie

Sponzorované odkazy:

Jaké si vybrat žaluzie?

Žaluzie – nezbytný doplněk všech oken, jelikož přinášejí do bydlení nejen komfort, ale vytvářejí i příjemné prostředí a osobitý styl bydlení. Žaluzie se též využívají jako estetický doplněk bytů, kanceláří nebo společenských či reprezentativních místností, ve kterých vytvoří ojedinělý styl interiéru.

Funkce žaluzií

Hlavním důvodem pořízení si žaluzií je především zamezení nežádoucím pohledům a snížení nákladů na vytápění, které se sníží téměř o třetinu. K dalším výhodám patří ochrana před sluncem a horkem, díky nimž je v místnosti velmi příjemné klima. K nezanedbatelným důvodům patří kladný vliv na průnik hluku, který z největší části proudí právě okny.

Rozlišení žaluzií:

a) dle směru

• horizontální
• vertikální – obloukové

Horizontální žaluzie

Tento typ žaluzií patří k nejrozšířenějším způsobů zastínění interiéru bytu, ve kterém požadujeme optické zvětšení prostoru a zároveň optické snížení výšky. Horizontální žaluzie se skládají z nosné vodící lišty, jejichž jednotlivé části se montují proti sobě. Na trhu se objevuje několik typů zatahování – svinovací, skládané a rolovací. Zajímavý vzhled interiéru docílíme moderně vypadajícími hliníkovými žaluziemi v decentních odstínech, vybírat však můžeme z nepřeberné barevné škály. Barevné provedení lamel umožňuje estetické sladění s nábytkem a jinými prvky interiéru.

Vertikální žaluzie

Vertikální žaluzie je vhodné použít do prostoru v interiéru kanceláří, hotelů, zimních zahrad, méně často jsou využívány do bytů. Slouží především pro zastínění velkých ploch a zároveň je můžeme použít jako vhodnou dekoraci. Skládají se z nosné vodící lišty, ve které pojíždějí závěsy lamel, do kterých jsou pomocí plastových nosičů lamely zavěšeny. Výška žaluzií může být u dolního okraje proměnná, jelikož je ovlivněna několika překážkami, ke kterým patří v nejčastějším případě výška topení. Na trhu se objevují žaluzie shrnovací do stran, do středu, jednostranně shrnovací nebo shrnovací po částech nezávisle na sobě.

Venkovní horizontální žaluzie

Venkovní horizontální žaluzie umožní plynule regulovat přírodní osvětlení, zachycují přímé sluneční záření a příznivě ovlivňují klima v místnosti. K výhodám venkovních žaluzií patří vysoký stupeň zatížení, dlouhá životnost, termoregulační efekt, snižování hladiny venkovního hluku, dlouhodobá funkčnost a snadná údržba.

b) dle použití

• do oken
• do střešních oken
• do zimních zahrad
• do dveří
• na stropy
• na vnitřní rám plastových či vakuových oken
• k prostoru pod schodištěm

Druhy ovládání

Kvalitní žaluzie musí disponovat především dokonalým technickým řešením ovládacího systému.

mechanické ovládání

Žaluzie se ovládají ručně za pomoci provázku, uživatel si však může zvolit stranu ovládání – z jedné nebo obou stran.

elektrické

Ovládání žaluzií probíhá na základě stisknutí tlačítka nebo dálkového ovladače, což funguje za pomoci elektrického motoru, který je umístěn za nosnou vodící lištou. Nejnovější a nejmodernější typy žaluzií jsou ovládány centrálně nebo senzoricky.

Materiál použitý k výrobě

Na trhu je široká nabídka žaluzií z několika druhů materiálů, mezi kterými nechybí skelná tkanina s napařenou vrstvou hliníku, screen materiály, perferované PVC nebo kovové řetízky. Silnější, pevnější materiály jsou vhodné k výrobě žaluzií, které mají sloužit především k zamezení nežádoucího hluku. K těmto materiálům patří tkaniny Acoustikdrape, které pohltí téměř 50 % hluku. Povrch lamel je proveden v několika úpravách – různě strukturovaný, žakárový, hladký či jemný povrch.

Článek Jaké si vybrat žaluzie? byl publikován 12. února 2009 v 14.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Co musíte udělat, než se léto zeptá?
  2. Jak si květinami ozdobit interiér?
  3. Trendy interiérového designu na léto 2024
  4. Toužíte o krásné předzahrádce s odolnými květinami?
  5. Jak si omylem do zahrady nepřilákat hady?
  6. Červenec na zahradě
  7. Jaké jsou hlavní zahradní trendy 2024?
  8. Konve a konvičky pro každého zahradníka. Víte, jak si vybrat tu správnou pro vás?
  9. Jak se zbavit slimáků?
  10. Je lepší rekonstruovat anebo prodat nemovitost?

Tagy

bydlení nábytek zahrada stěhování kuchyně dekorace zabezpečení domu keře židle

Doporučujeme

Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.

Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.

S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.