Umyvadla do koupelny

Tagy:  koupelna, umyvadla

Sponzorované odkazy:

Umyvadla do koupelny

Umyvadlo tvoří základní a standardní prvek každé koupelny. Je to předmět, se kterým se dennodenně několikrát setkáváme, dotýkáme se ho a požadujeme od něho stoprocentní funkčnost a nenáročnou údržbu.

Výběr umyvadla je jednou z nejdůležitějších věcí při zařizování nové koupelny, či pouze při její rekonstrukci. Umyvadlo většinou bývá nejpoužívanějším předmětem koupelny, tudíž je velice důležité, aby tvar i design vyhovoval danému prostoru a stylu koupelny a zároveň splňoval požadavky všech jeho uživatelů. V první řadě, by mělo uživateli poskytnout dostatečný prostor k provozování základní – každodenní hygieny. Dalším požadavkem na současná umyvadla je dostatečně velký odkládací prostor, který umožňuje odložení různých drobných předmětů, jako např. hodinky, prstýnky nebo hygienické potřeby.

Trendy v požadavcích na umyvadla se opakují stejně jako trendy ve světě módy. Posledním hitem jsou umyvadla postavená na desku, která přinášejí do koupelny luxus a eleganci. Zhruba před sto lety se místo umyvadla používal lavor, který se pokládal na malý stolek, desku nebo polici s dostatečně velkým odkládacím prostorem, kde stál džbánek s vodou, který sloužil pro každodenní hygienu. K tomuto se dnešní návrháři, designéři a výrobci opět vracejí a jejich díla sklízejí obrovské úspěchy.

V současné době zažívají umyvadla na českém trhu opravdový boom. Požadavky a potřeby zákazníků se neustále zvyšují, což je potřeba promítnout do vysoké kvality materiálu, moderního designu, dokonale promyšlených detailů, široké škály barev a expresivních dekorů a v neposlední řadě do specifik funkčnosti. Vysoké nároky jsou kladeny zejména na funkční detaily, které zároveň musí splňovat podmínku praktickou, jako např. pevný držák ručníků, který je umístěn na přední straně umyvadla nebo na jeho boku.

Umyvadla se vyrábí z různých materiálů, z nichž nejběžnějšími je sanitární keramika a sklo, dále nerez, dřevo, plast nebo kámen přírodní, litý či umělý. K výrobě dřevěného umyvadla se používá výhradně speciálně upravené tvrdé exotické dřevo. Dřevěná umyvadla působí velmi efektně a luxusně, což je promítnuto do vysoké ceny a poměrně náročné údržby. Naopak velmi dobře se udržují umyvadla z umělého kamene a sanitární keramiky s mělkým a rovným tvarem, bez zbytečných záhybů. Údržba dnešních umyvadel není časově náročná, za což vděčíme speciálním povrchovým úpravám.

S postupujícím časem se stále ubírá jejich hloubka, a tak dnešní, moderní umyvadla jsou mělká, což souvisí i s jejich funkčností a vytížením. V minulosti byly hojně využívány především k přepírání prádla, což v dnešní době řada žen raději přenechá šetrnému programu pračky. Nejoblíbenějšími tvary dnešní doby jsou obdélník, kruh a čtverec.

Typy umyvadel:

• rohová umyvadla – využívány spíše v malých koupelnách, kde je potřeba šetřit místem
• klasická umyvadla – klasická, nejlevnější a stále žádané
• akrylátová umyvadla – výhodou je teplý povrch a široká škála barev
• keramická umyvadla – povrch je glazurovaný a lesklý, tato umyvadla jsou na našem trhu nejvyhledávanějšími
• umyvadla z nerez oceli – z ušlechtilé oceli, jejichž povrch je matný nebo vysoce lesklý
• skleněná umyvadla – elegantní a velice módní, vyrobeny z bezpečnostního skla, které se při rozbití rozpadne na tupou drť
• zápustná umyvadla – zapouštějí se do koupelnového nábytku nebo do desek, nábytek efektivně zakryje odpad
• umyvadla na desku – módní hit, elegantní vzhled, velké odkládací prostory
• dvojumyvadla – vhodné pouze do velkých koupelen, jeho cena je však vyšší než za dvě samostatná umyvadla
• umyvadla z umělého kamene – nejpoužívanějším materiálem je corian nebo varicor, který nevyžaduje zvláštní údržbu a je příjemný na dotek
• umyvadla z přírodního kamene – nejčastěji ze žuly a mramoru
• dřevěná umyvadla – velmi obtížně udržovaná, ale velmi módní
• umývátka – používají se zejména na toaletách k umývání rukou

V současné době trh tedy opravdu nabízí nepřeberné množství umyvadel s nejrůznějšími tvary, velikostmi, barvami,… Volba však záleží na estetickém cítění a vkusu každého z nás. Ať se rozhodneme tak či onak, uspokojivým závěrem je fakt, že máme z čeho vybírat.

Článek Umyvadla do koupelny byl publikován 11. září 2008 v 20.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...