Je opravdu nutné převářet, či dokonce filtrovat vodu z kohoutku?

Sponzorované odkazy:

Je opravdu nutné převářet, či dokonce filtrovat vodu z kohoutku?

V dnešní době se lidé opravdu starají o svoje zdraví, užívají suplementy, snaží se jíst zdravě a také se starají o pitný režim. Není tedy divu, že se výrobci předhánějí v tom, kdo jim dodá tu nejlepší konvici na filtrování vody, či přístroj na výrobu vody s bublinkami. Je to nutné?

Za našeho dětství nám maminky vodu z kohoutku převařovaly, zejména pro výrobu kojeneckého mléka ze sušeného polotovaru, dnešní maminky si ulehčují práci nákupem kojenecké vody, dle mnoha zdrojů je však kvalitnější převařená voda z kohoutku, než pouze ohřátá voda z plastové lahve, která v ní byla zavřená několik měsíců v obchodě.

Voda je pro náš organismus důležitá a není divu, vždyť naše tělo je tvořeno z až 70% vodou! Dehydratace nám může způsobit spoustu zdravotních problémů. Někdy je těžké donutit se vypít dostatečné množství tekutin, ale jedno je jisté, nikdo z nás nechce pít závadnou vodu, která navíc smrdí chlórem a škodit tak svému zdraví.

V České republice máme výhodu, že voda, která teče z kohoutku, je na většině uzemí vysoce kvalitní a pitná. Není tedy nutné na běžné pití, přípravu sirupu a vaření tahat z obchodů láhve s balenou vodou.

Chcete-li si být jistí, můžete si vodu převařit, či použít filtrační konvici. To jsou ta dvě nejjednodušší řešení. Existují i filtry, které si můžete nechat zabudovat u vstupu vodovodního řádu do vaší domácnosti, ale to je finančně i stavebně velmi nákladné řešení.

Pomocí rychlovarné konvice si snadno vodu upravíte, budete mít jistotu, že když prošla varem, měla by být prosta bakterií a je vhodná pro konzumaci jak pro vás, tak i pro vaše děti. Převaření vody před pitím je jednou z nejjednodušších metod dezinfekce vody. Vaření vody pomůže odstranit pouze bakterie, což znamená, že z vodovodní vody neodstraní škodlivé látky, jako je chlór a těžké kovy, jako je například olovo (staré vodovodní řády).

Převaření vody také ovlivní její chuť, která je pak ještě více mdlá. Vodu si také nepřevaříte v době, kdy vám doma nefunguje elektřina. Navíc tento proces je náročný na její spotřebu a také vás bude stát několikrát denně hodně času. Alternativou k převařované vodě je filtrování vody, které dokáže z vody kromě odstranění škodlivých mikroorganismů také výše zmíněné nečistoty. Konvice na filtrování vody jsou celkem finančně dostupné, jen do nich musíte čas od času dokoupit nové filtry na filtrování vody. Starý filtr, který jste nevyměnili, může být naopak způsobem, jak si vodu ještě více kontaminovat.

Máte-li doma vodu, ze které zapáchá chlór, filtrační konvice vám s tímto problémem celkem snadno pomohou. Výhodou je, že takto filtrovaná voda je snadno dostupná, jen natočíte vodu do konvice, můžete ji použít i do kávovaru a má lepší chuť, než voda převařená pomocí rychlovarné konvice. Kromě vstupní ceny filtrační konvice budete občas kupovat filtry, konvice ovšem nespotřebovává elektrickou energii jako ta rychlovarná. Navíc u vody z filtrační konvice nemusíte čekat, až vám vychladne.

Článek Je opravdu nutné převářet, či dokonce filtrovat vodu z kohoutku? byl publikován 11. března 2023 v 07.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...