Mikrovlná trouba

Tagy:  mikrovlná trouba, mikrovlnka

Sponzorované odkazy:

Mikrovlná trouba

Průkopníkem a zároveň objevitelem síly mikrovlnného záření je muž jménem Percy Lebaron Spencer, tehdejší zaměstnanec americké firmy specializující se na vývoj radarových technologií. Během jeho práce s přístrojem, jenž vysílá mikrovlnné záření, se mu v kapse rozpustila čokoládová tyčinka, na základě čehož velmi všímavý muž usoudil, že mikrovlny potraviny zahřívají. A právě díky tomuto zjištění byla roku 1947 vyrobena a uvedena na trh první mikrovlná trouba na světě.

V České republice se první modely mikrovlných trub objevily již koncem 80. let v Tuzexu, jejich rozmach do českých domácností se však datuje od 90. let minulého století.

Mikrovlné trouby fungují na principu neonizujícího elektromagnetického mikrovlnného záření o frekvenci 2450 MHz, tedy teplotě ideální pro ohřev pokrmů. Na základě tohoto záření je vnitřek mikrovlných trub opatřen kovovými stěnami a dvířka jsou vybavena skly s perforovanou kovovou fólií, která zamezuje mikrovlnám v projití ven.

Výběr mikrovlných trub

K nejvíce prodávaným modelům patří mikrovlné trouby disponující základními programy, kterými jsou ohřev a rozmrazování. Tyty modely patří k cenově nejvýhodnějším a převládají v řadě českých domácností. Plně funkční mikrovlné trouby jsou vybaveny nejrůznějšími funkcemi, mezi kterými nechybí pečení, smažení, grilování, vaření v páře, napařování nebo zapékání.

Před samotnou koupí bychom měli zvážit i způsob umístění, zda mikrovlnou troubu začleníme do kuchyňské linky nebo ji volně umístíme na pracovní desku. Z designového i estetického hlediska se přikláním k variantě vestavění, avšak z hlediska praktického je výhodnější umístění mikrovlné trouby na pracovní desku.

Nádobí vhodné do mikrovlných trub

Nádobí, v němž se pokrmy ohřívají, by mělo být vyrobeno z transparentních materiálů, nejlépe ze skla nebo plastu, určeným pro ohřev v mikrovlné troubě. Tímto materiálem mohou bez obtíží vlny projít až k pokrmu, na základě čehož se pokrm prohřeje celý. Vyvarovat bychom se měly porcelánu, který je opatřen zlatým, tenkým proužkem, kovovému a plechovému nádobí.

Článek Mikrovlná trouba byl publikován 31. května 2009 v 09.00 v rubrice Byt. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...