Jídelna, jako součást interiéru

Tagy:  jídelna, jídelní stůl, jídelní kout, židle, příborníky

Sponzorované odkazy:

Jídelna, jako součást interiéru

Jídelna je samostatná místnost, která slouží převážně pro gastronomické účely, spojené se stolováním. Prostornější místnosti jsou velmi vhodné k pořádní větších rodinných oslav, jubilejních výročí či pouze k většímu přátelskému posezení.

Nábytek v jídelně

Nejdůležitějším nábytkem v každé jídelně je jídelní stůl, jehož materiálové složení by mělo korespondovat především s podlahou a stěnami dané místnosti. Do tmavě vymalovaných jídelen s tmavšími podlahovými odstíny, vybírejme světlejší desku jídelního stolu. Pokud v místnosti převládají světlé, jemné barvy můžeme sáhnout po tmavším odstínu desky stolu. Tvar a rozměr stolu závisí především na prostorových možnostech jídelny, většímu prostoru sluší velké, obdélníkové stoly, v menších místnostech vyniknou stoly čtvercové. Výběr materiálu záleží zejména na našem osobním vkusu, vybírat můžeme z bohaté nabídky skleněných, dřevěných, plastových, skleněno-kovových nebo dřevito-kovových modelů.

Ke každému jídelnímu stolu bezpochyby patří pohodlná židle, která nemusí korespondovat stejným materiálem ani barevným odstínem. Na základě různorodosti výšky jídelních židlí a stolů, je zákazníkům doporučováno, vybírat tyto dva typy nábytku současně. Standardní výrobní výška jídelních židlí je 46 cm, ale v kombinace s některými typy stolů by se mohlo stát, že si stolovníci nebudou moci dát nohy volně pod stůl, jelikož jim deska stolu bude překážet. Nejčastěji používaným materiále při výrobě židlí je tradiční dřevo, kov, překližka, plast nebo kombinace několika materiálů. Jídelní židle se vyrábějí z měkkého i tvrdého dřeva, přičemž bychom měli upřednostňovat výrobky ze dřeva tvrdého, které zaručují prvotřídní kvalitu a stabilitu židle.

V poslední době se stávají velmi moderními židle z kůže nebo koženky, které mají vypolstrovaný sedák i opěradlo. Pevné textilie, určené k potahu sedáku, jsou speciálně povrchově upraveny proti skvrnám od jídla a pití, což umožní snadnou údržbu nejrůznějšími pěnovými prostředky.

Židle vyrobené z kovu bývají oživeny přídavným materiálem, nejčastěji chromovými či nerezovými prvky. Speciální povrchové úpravy zaručují nejen luxusní vzhled, ale i snadnou a rychlou údržbu, jelikož celý povrch židle je omyvatelný.

Plastové židle se stávají hitem posledních let, které se svoji oblibu získaly především pro snadnou údržbu a atypický prvek moderního interiéru. Nevýhodou však je tvrdost sedáku, což může být při delším stolování velmi nepříjemné. Možným řešením jsou čalouněné sedáky, které je možno zakoupit v jakémkoliv barevném i materiálovém provedení.

Součástí moderních jídelen bývají příborníky, které slouží především pro ukládání příborů, nápojového skla, ubrousků, ochucovadel a podtácků.

Doplňkové prvky

Pro zútulnění atmosféry můžeme ozdobit stěny tematickými fotografiemi, které jsou spojeny s oborem gastronomie. Za žádoucí se považují fotografie – zátiší s lahví vína, vinnými hrozny a poloplnými sklenky s božským nápojem, možnou alternativou jsou fotografie interiéru vinného sklípku, uskladnění vína či nekonečně dlouhé vinice. Pro milovníky sladkostí jsou na tuzemském trhu k dostání fotografie s tematikou luxusních dortů, mini cukrovinek nebo čokolády. Každý prostor, stejně tak i jídelna, se velmi oživí zelenou nebo pestře kvetoucí rostlinou, která může být umístěna na příborníku, uprostřed stolu nebo volně rozmístěna po poličkách. V prostorných jídelnách nádherně vyniknou mohutné a vysoké rostliny, které perfektně dotvoří atmosféru jídelny.

Článek Jídelna, jako součást interiéru byl publikován 26. března 2009 v 14.00 v rubrice Byt. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...