Péče o trávník na jaře
Sponzorované odkazy:
Také Váš trávník po zimě vypadá zanedbaně, slehle, nahnile nebo proschle? Potřebuje Vaši péči a rychlý zásah. A tak se bez pořádné dávky jarní práce a péče Váš trávník neobejde. Poradíme Vám, co dělat, aby Vaše snažení přineslo dostatečnou odměnu v podobě zdravého a jasně zeleného hustého trávníku a nestálo Vás to zbytečně mnoho úsilí.
Jak a čím začít
Trávník nejprve prohrabeme jemnými hráběmi od větších zbytků a seschlých loňských drnů. Při této práci zjistíme, že je půda po zimě zhutněná a slehlá. Je tedy třeba do trávníku dostat vzduch, prokypřit ho a podpořit odnožování. Provzdušňování trávníku se nazývá vertikutace. Vertikutátor je vlastně soustava nožů, které rozruší zplstnatělou vrstvu uschlé trávy a mechu. Ty se potom znovu snadno vyhrabou. Vertikutátor naruší také kořeny trav, takže se začnou více rozrůstat, protože snadněji odnožují. Celý trávník se tak obnoví a zahustí.
Jaký vertikutátor vybrat
Pro malé plochy trávníku postačí vertikutační hrábě. Práce s nimi je totiž docela náročná a hloubka provzdušnění je omezená hloubkou zubů. Na větší plochy se určitě vyplatí vertikutátor. Existuje elektrická nebo benzínová varianta, výhodné jsou modely, které mají sběrný koš pro sesbírání vyhrabaných drnů. Při vertikutaci je lepší postupovat do kříže – po úhlopříčce a prořezat trávník ze dvou stran. Po vyhrabání a provzdušnění se na sluníčku ozdraví i plochy napadené plísní.
Jak se zbavit nežádoucího mechu
Mech a plevel trávník dusí a brání přístupu potřebných živin. Proto je nutné se těchto nečistot zbavit. Je-li trávník prorostlý mechem na velké ploše, je třeba použít přípravky proti mechu. Můžete si vybrat tekutý nebo ve formě posypu. Mech roste na místech, kde je půda hodně kyselá, proto je vhodné zvýšit pH půdy přidáním dolomitického vápence.
Další krok – hnojení
Po těchto úpravách přichází na řadu hnojení. Můžeme použít hotové hnojivo na trávníky s dlouhodobým účinkem, ze kterého se uvolňují živiny postupně. Začínáme hnojit v březnu a končíme v záři. Použité hnojivo je vhodné k základnímu hnojení i přihnojování. Vysoký obsah dusíku je zárukou maximální regenerace trávníku. Pokud je trávník hodně prorostlý plevely, lze použít speciální hnojivo s herbicidem. Hnojíme zásadně suchý trávník, až po přihnojení ho zavlažíme.
Pokud dodržíte tyto základní postupy a rady, jistě nebude trvat dlouho a dosáhnete požadovaného výsledku – zdravého a krásně hustého trávníku.
Článek Péče o trávník na jaře byl publikován 27. března 2012 v 00.00 v rubrice Zahrada. Autorem článku je Eva Šebestová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Jarní péče o trávník 04.04.2023 07.00
- Péče o podlahy 13.02.2015 12.15
- Střecha na klíč – střecha na míru 30.07.2012 18.00
- Na jaře vás čeká na zahradě spoustu práce 02.03.2021 00.00
- Myčka na nádobí 12.03.2009 10.00
Top 10
- Otevřete brány podzimu
- Nejste otrokem svého nepořádku?
- Prostírání v podzimní stylu
- Dokonalá zahrada láká k odpočinku
- Uklízíte nad horními kuchyňskými skříňkami?
- Myslíte si, že už nemůžete své hosty více šokovat? Kupte si správnou barvu sedačky!
- Umělé trávníky mají i své nevýhody
- Co je třeba zařídit na podzim?
- Jak vyčistit sametové polštáře?
- Návrat k přírodě? Pěstujte divoké květiny!
Tagy
dekorace nábytek zahradní nářadí sedací soupravy, pohovka kuchyně bydlení Jak vyčistit sametové polštáře? Zahrada kočičí tráva
Doporučujeme
Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.
Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.
S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.