Dětský pokojíček

Tagy:  pokojíček, dětský pokojíček, dětský pokoj

Sponzorované odkazy:

Dětský pokojíček

Každé dítě vyžaduje vlastní prostor, ve kterém si bude hrát, učit se a spát – prostor, ve kterém bude vyrůstat. Dětský pokoj je nejnáročnější místností v bytě, která vyžaduje nejčastější obměnu nábytku a doplňků. S věkem dítěte přicházejí nové požadavky na nábytek, doplňky, barevnost a design interiéru.

Barevnost

Děti mají rády vše, co je barevné – tudíž většině dětských pokojíčků dominují pastelové a veselé barvy. Interiér pokoje bychom však měli barevně ladit velmi umírněně, jelikož ne dlouho bude dítěti vyhovovat např. pohádkově vymalovaná zeď. Nejtypičtější barvou k vymalování dětských pokojů je teplá žluť, která působí relaxačně, energicky a snižuje agresivitu. Mezi uklidňující barvy patří světlé odstíny růžové, modré či zelené. Pro ty nejmenší je nejvhodnějším řešením připevnit na zeď papír, jelikož ne zřídka se stává, že si dítka chtějí pokoj vymalovat sami.

Podlaha

Do určitého věku dítěte představuje podlaha nejčastěji využívanou plochu, na které si hraje, odpočívá a „pracuje“. Podlahová krytina by měla být ze snadno udržovatelných materiálů, z nichž nejvhodnějšími jsou podlahy plovoucí, korkové nebo linoleové. Koberec v dětských pokojích působí útulnějším a teplejším dojmem, nicméně budeme do určitého věku dítěte každodenně řešit jeho údržbu. Nejtypičtějšími úrazy jsou vylité barvy, vyteklé fixy, zašlapaná plastelína či rozteklá limonáda. Pokud se i přesto rozhodneme koberec pořídit, volme hladký typ s protišpinivou a voduodpudivou úpravou.

Postel

Dětská postel by měla být bezpečná a zdravotně nezávadná s oblými hranami. Matraci je lepší volit z antialergenního materiálu, jelikož molitan může vyvolat u některých dětí alergickou reakci. Velmi praktickým řešením, zejména v menších pokojích, jsou 110 cm vysoká lůžka, kdy prostor pod nimi je využíván jako hračkárna, knihovna nebo úložný prostor pro oblečení. Optimální šířka dětského lůžka je 80 cm a délka 195 cm. V pubertálním věku dítěte se za optimální šířku považuje 95 – 100 cm.

Osvětlení

Každé dítě potřebuje pro pocit bezpečí světlo. Mimo centrálního osvětlení, je třeba umístit menší stolní lampičku přímo k posteli dítěte. Lampa, pro ty nejmenší, by neměla vydávat příliš intenzivní světlo, ale pouze pološero, při kterém bude dle potřeby dítě usínat. S přibývajícím věkem dítěte pořídíme takovou lampičku, která bude dávat více světla a bude se moci regulovat na různé směry. Lampička u postele dítěte je ve své podstatě nutností, kterou dítě ocení především v noci, kdy si bude potřebovat dojít na toaletu. V takovém případě je možné předvolit nižší intenzitu osvětlení. Pokud dětský pokoj sdílí více sourozenců je důležité, aby každé dítě mělo ke své činnosti svoji lampu. Další lampa by měla být umístěna na psacím nebo pracovním stole dítěte. Nejvhodnějším typem jsou kloubové lampy, pomocí nichž můžeme světlo nastavit na potřebnou část stolu.

Úložné prostory

Při výběru skříně bychom měli vzít v potaz, že nebude sloužit pouze pro ukládání oblečení, ale i pro ukládání hraček. Nejlepším řešením je mobilní nábytek, který je možný různě sestavovat a posouvat dle potřeby na různá místa. Děti si zpravidla žádají mnoho šuplíků, ve kterých ukrývají svoje poklady, řadu poliček, na které vystavují ty nejlepší hračky a různé krabice, které jim slouží pro okamžitý přísun hraček.

Při zařizování dětského pokojíčku mysleme především na to, že dítě velmi rychle roste. Pokud bude pokoj zařízen ve stylu různých pohádek, s nábytkem ve tvaru hlav různých pohádkových nebo abstraktních postaviček, nebude dítěti v době nástupu do školy již vyhovovat. V takových případech nás čeká kompletní výměna nábytku, nové vymalování a přestylizování celého prostoru. A nebude to zadarmo. 

Článek Dětský pokojíček byl publikován 3. listopadu 2008 v 18.00 v rubrice Byt. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...