Dětský nábytek
Sponzorované odkazy:
Nábytek do dětského pokoje by měl být vždy vybírán s rozvahou, je nutné mít neustá-le na paměti, že bude vašemu dítěti sloužit možná i roky a proto by měl dětský nábytek být především funkční, praktický a odolný, přesto je však důležitá i estetická stránka věci, aby se nábytek dětem vůbec líbil a byly ochotné jej používat. Samozřejmostí je důraz, kladený na bezpečnost dětí, proto je také třeba dbát na stabilitu dětského nábytku, popřípadě prohlédnout, zda nehrozí nebezpečí například ze strany ostrých rohů, malých částí a podobně.
Postel
Nejdůležitější součástí dětského pokoje je jednoznačně postel. Novorozenci a batolata se úplně spokojí s postýlkou s polohovatelnou matrací, předškolním dětem lze zakoupit po-stýlku, která se dá – co do rozměrů – upravit, ovšem dříve či později není zbytí a rodiče se musí porozhlédnout po větším lůžku. Už v předškolním věku je vhodné pořídit postel pro do-spělé, která vydrží po celé období dětství až do puberty. Nejvhodnější bývá postel s lamelovým roštem a zdravotní matrací, důležitá je také dobrá odvětratelnost matrace a výška lůžka, která by se měla pohybovat kolem 45 cm nad zemí. Dítě by rozhodně nemělo spát na poschoďovém lůžku, palandě, kde dýchá teplejší vzduch a navíc hrozí vypadnutí, ani na roz-kládací pohovce, která nadměrně zatěžuje vyvíjející se páteř.
Psací stůl a židle
Mezi dětský nábytek neodmyslitelně patří také psací stůl a vhodná židle. I batolata uvítají malý stolek a židličku, po větším psacím stole se rodiče pochopitelně začnou rozhlížet teprve s nástupem jejich potomka do první třídy. Nutno říct, že v už v předškolním období je tento nábytek nesmírně důležitý a proto je třeba jej vybírat opravdu důkladně. Vhodný stůl by měl mít nastavitelnou výšku i polohu pracovní desky, která by vždy měla sahat k loktům dítě-te. Ruce v lokti by měly při položení na desku stolu svírat pravý úhel, nízko položená pracov-ní plocha zatěžuje krční svaly, naopak vysoko položená deska namáhá ramenní klouby. Opti-mální rozměry desky jsou 70 × 140 cm. Povrch je nejlepší matný, aby odlesky světla nekazily dětem oči. V období puberty se pochopitelně dětský psací stůl vymění za větší, „dospělácký“.
Neméně přísná pravidla platí i pro výběr pohodlné a zdravotně nezávadné židle. Židle by měla být – stejně jako stůl – polohovatelná, chodidla dítěte musí dosáhnout až na podlahu a kolena svírat pravý úhel. Sedák by měl podpírat co největší část stehen, opěrka by měla končit u lopatek. Nejstabilnější – a tedy nejbezpečnější – je židle se středovou podnoží, větví-cí se v pět ramen. Zádová opěrka by také měla respektovat zakřivení páteře, důležitý je celko-vý ergonomický tvar židle.
Úložné prostory
Už odmalička je třeba myslet na dostatek úložných prostorů, asi od třetího roku je vhodné dítě začít učit, že každá věc má své místo. Do té doby si vystačí s jednoduchým kon-tejnerem, kam se všechny hračky pohodlně vejdou, aniž by jejich úklid zabral mnoho času. Všechny věci by pochopitelně měly být uloženy v dosahu dítěte, aby se zamezilo jeho lezení po nábytku a následným pádům a úrazům. V této době také není nutné pořizovat velkou šatní skříň, ovšem později jistě prokáže službu. Předškolním dětem jistě přijdou vhod uzavíratelné skříně, kam si mohou uložit své poklady. Poličky by měly sloužit především pro uložení kní-žek a školních potřeb, protože hračky, nahromaděné na poličkách, přispívají k pocitu chaosu a navíc se na nich usazuje prach.
Osvětlení
Velkou péči je třeba věnovat také výběru osvětlení. V současné době panuje trend ně-kolika menších lampiček, rozesetých po pokoji, ústřední osvětlení má však stále svůj význam. Dítě potřebuje vidět i do šatní skříně, o jejíž obsah se postupně učí starat samo. Nezbytnou nutností zůstává lampička na pracovním stole. Pracovní plocha by měla být ozářena nejméně dvěma zdroji, světlo musí dopadat ze strany protilehlé k ruce, jíž dítě píše a lampa by měla mít nejméně tři ohebné klouby. Hlavně u menších dětí se vyplatí investovat do nočního osvět-lení, stačí tlumená lampička, připevněná na stěnu. Umístěním lampičky na zeď lze také přede-jít převrhnutí lampičky a zranění potomka.
Hry a hračky
Aktivity dítěte se pochopitelně neomezují pouze na spaní či psaní domácích úkolů. Dí-tě si zejména potřebuje hrát, a tomuto požadavku bychom také měli výběr dětského nábytku přizpůsobit. Jistě nebude na škodu umístit do pokoje žebřiny, houpačku nebo síť, kteréžto předměty navíc podporují fyzickou aktivitu dítěte. Kreativitu potomka a jeho umělecké nadá-ní zase pomůže rozvíjet například malá tabule nebo malířský stojan. Starší potomky pak určitě potěší stojan na CD, sedací vaky nebo alespoň pohovka, na které se pohodlně uvelebí jejich hosté.
Článek Dětský nábytek byl publikován 25. září 2008 v 10.00 v rubrice Nábytek. Autorem článku je Markéta Jeníková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Jaké vybrat křeslo do interiéru? Máte pro vás super tipy 11.06.2016 19.00
Top 10
- Gservis.cz katalog rodinných domů 2009
- Koupelnový nábytek je významným prvkem koupelny - víte, jaký vybrat?
- Plast, sklo nebo nerezová ocel. Jaký materiál je nejlepší pro uschování potravin?
- Advent je tu!
- Polička – pravý či levý úhel
- Venkovní hadice si zaslouží zimní spánek - v teple!
- Dýchejte čistý vzduch i v pohodlí domova: proč si pořídit čističku vzduchu právě teď
- Zamilujte se znovu do vaření – se správně zvolenými kořenkami II.díl
- Jak zmrazit bylinky na konci sezóny
- Dřevěná koupelna - pro náročné klienty i milovníky relaxace
Tagy
dekorace nábytek zahradní nářadí sedací soupravy, pohovka kuchyně bydlení Jak vyčistit sametové polštáře? Zahrada kočičí tráva
Doporučujeme
Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.
Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.
S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.