Truhly: jejich návrat do interiéru

Tagy:  truhla, komoda, dřevěná truhla, stará truhla

Sponzorované odkazy:

Truhly: jejich návrat do interiéru

Truhly patří k nejstarším kusům nábytku, které provázejí lidstvo od dob, kdy člověk poprvé začal používat ošacení, nádobí a vytvářel si potravinové zásoby. Největšího rozmachu používání truhel můžeme zaznamenat ve starověkém Řecku, kde místním obyvatelům sloužila truhla nejen k úschově oblečení, ale také jako vhodný předmět k přepravě. V královských a šlechtických rodech naopak splňovala funkci pokladnice, ve které se tvořily zásoby zlata, drahého kamení a šperků. Naopak chudým venkovanům splňovala truhla v první řadě funkci jídelního stolu, úložného prostoru a přepravního zařízení.

První truhly disponovaly velmi primitivním vzhledem, zpočátku se vydlabávaly z kmene stromu, teprve o několik desítek let později se výrobě truhel začali věnovat truhlářští mistři. Truhly disponovaly nejrůznějšími druhy velikostí, a to dle způsobu a účelu jejich využití.

Truhly 21. století

V současné době si truhly opět prošlapávají cestičku nejen do venkovských, ale i do moderních obydlích. Vzhled dnešních truhel zůstal od těch původních téměř neměnný, avšak designově jsou důkladněji propracované do nejmenších detailů. V dnešních interiérech se truhly používají především k ukládání ložního prádla, interiérových textilií nebo špinavého prádla jako alternativa prádelních košů. Další využití truhel slouží pro odkládání méně potřebných nebo sezónních předmětů, knih, časopisů či ostatních předmětů, které chceme uschovat před dětmi. V dětském pokoji nacházejí velmi široké uplatnění, nejčastěji k ukládání hraček, dětských pokladů a školních potřeb. Truhly určené do dětských pokojů můžeme vybírat z široké škály veselých a pohádkových motivů, kterými jsou opatřeny.

Materiál a údržba

Kvalitní typy truhel se vyrábějí z masivního dřeva, nejčastěji ze smrku nebo borovice, jejichž konečná podoba prochází úpravou moření. Pokud dáváme přednost dřevinným podobám, lze vybírat z odstínů imitace buku, javoru, třešně, dubu či břízy. K oblíbeným odstínům patří podoba vzácných dřevin, nejčastěji se setkáme s variantou mahagonu nebo ebenu. Truhly z masivu se povrchově upravují voskováním, jelikož tato metoda patří k nejtrvanlivějším úpravám, lze ji jednoduše renovovat a disponuje vysokou odolností proti potřeštěným tekutinami.

V moderních, odlehčených prostorech převládají truhly vyrobené z přírodních pletených vláken, které disponuje lehkostí. Na trhu se objevují truhly z mořské trávy, banánových listů, ratanu, bambusu, proutí nebo vodního hyacintu. Tyto přírodní materiály si svoji oblibu získaly především pro velmi snadnou údržbu a nízkou hmotnost, která zaručuje lehkou manipulaci.

Článek Truhly: jejich návrat do interiéru byl publikován 1. září 2009 v 00.00 v rubrice Nábytek. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...