Masožravé rostliny

Tagy:  masožravé rostliny, masožravky, Rosnatky, Láčkovky, Darlingtonie, Mucholapky

Sponzorované odkazy:

Masožravé rostliny

Masožravé rostliny nebo hmyzožravé rostliny přitahují pozornost lidí, již od dob Charlese Darwina, a to zejména pro svůj vzhled, který je zcela odlišný od ostatních pokojových rostlin.

Výjimečná je i jejich životní strategie, která spočívá v polapení a strávení živé kořisti, ze které vstřebávají potřebné živiny důležité k jejich růstu. Tyto rostliny se ve volné přírodě vyskytují především v místech, ve kterých je půda velmi chudá na živiny, tedy v bažinách, slatiništích, vřesovištích, chudých písčitých nebo kamenitých oblastech či rašeliništích.

Potrava masožravých rostlin

Nejčastější potravou masožravých rostlin je hmyz, který je zpravidla polapen při usednutí na list rostliny. Jiné typy, jako je např. Dionaea, mají schopnost chytat hmyz prudkým pohybem, bublinatky, tučnice a rosnatky lákají hmyz třpytivými odlesky na listech, na které se hmyz přilepí. Specifickou skupinu tvoří špirlice a láčkovky, které lákají svou kořist do hlubokých pastí, ze kterých již nevede cesta zpět.

Pěstování masožravých rostlin

Kromě evropských druhů, můžeme všechny ostatní typy masožravých rostlin pěstovat v našich domácnostech při pokojových teplotách. Nejnáročnější složkou pěstování je pravidelná zálivka, jelikož masožravé rostliny disponují velmi slabým kořenovým systémem, při nedostatku vody odumírají. V letním období musí rostlina stát ve vodě, v zimním období, zaléváme pravidelně, zemina by měla být vždy vlhká. Masožravé rostliny patří do skupiny maximálně světlomilných rostlin, tudíž vyžadují dostatek světla, které jim je dopřáno v těsné blízkosti okna, nejlépe na parapetu.

Nejvhodnější nádobou, k umístění masožravých rostlin, je plastový květináč, který by měl být objemnějších rozměrů. Hliněné květináče nejsou pěstiteli příliš doporučovány, a to z důvodu, rychlého odpařování vody ze svého povrchu. Většina masožravých rostlin vyžaduje substrát tvořený hrubou přírodní kyselou rašelinou, která neobsahuje živiny. Citlivější druhy rostlin velmi dobře prospívají v živém rašeliníkovém mechu, který je opatřen protiplísňovými vlastnostmi. Rostliny není třeba hnojit, jelikož potřebné živiny k růstu získávají z hmyzu, kterým se přikrmují.

Nejoblíbenější druhy masožravých rostlin

K nejoblíbenějším druhům masožravých rostlin patří Rosnatky, Mucholapky, Láčkovky, Tučnice a Darlingtonie.

Rosnatky

Společným znakem, téměř 150 druhů rosnatek, jsou lapající orgány, které se nacházejí na listech rostliny. Tyto lapající orgány mají podobu třpytivých kapek rosy – tentakule, jenž dokonale přilákají hmyz, který se na nich přilepí a následně udusí.

Mucholapka

Mucholapky ukořistí svou potravu rychlým a lapavým pohybem, který vykovává dvěma čepelemi. Po usednutí hmyzu na list, sklapne mucholapka oba dva čepele, čímž vytvoří prostor, ze kterého není úniku.

Láčkovky

Láčkovky patří k velmi rozšířeným druhům masožravých rostlin, v tropických a deštných pralesech dorůstají do výšky až 20 metrů. Hmyz po usednutí na okraj kluzkého listu sklouzne na dno, kde je rozložen trávicí tekutinou, která vychází z láčku.

Darlingtonie

V příznivých podmínkách dorůstá rostlina ž do výšky 90 cm, její vzhled připomíná vztyčenou hlavu kobry. Tato rostlina láká svou kořist do svých hlubokých pastí, ze kterých není cesta zpět.

Článek Masožravé rostliny byl publikován 15. května 2009 v 08.00 v rubrice Byt. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...