Lampičky

Tagy:  lampy, lampičky, stolní lampy, lampičky na noční stolky, dětské lampičky

Sponzorované odkazy:

Lampičky

Výběr lampičky

Při pořizování nové lampičky bychom se měli řídit především dle jejího příkonu a celkových vlastností, poté zohlednit design a cenu. K důležitým aspektům patří informace o technických parametrech výrobku, které jsou zpravidla uvedeny na obalovém materiálu, štítku či přímo na výrobku. Z technického i designového hlediska nás bude nejvíce zajímat materiálové složení výrobku, dále maximální výkon, druh zdroje, typ závitu objímky, stupeň izolace a míra zabezpečení proti úrazu elektrickým proudem. Materiál použitý pro výrobu hlav lampiček je kov, látka, sklo porcelán. Zdrojem osvětlení se rozumí klasická či úsporná žárovka, zářivka nebo halogen, kterými můžeme při správné volbě ušetřit spotřebu elektrické energie. Trh nabízí neuvěřitelnou škálu barevných odstínů a materiálového složení, tudíž si stačí vybrat takovou lampičku, která dokonale sladí interiér, ve kterém bude umístěna.

Typy lampiček

Stolní lampa

Dle názvu je zřejmé, že se jedná o lampu, která je nedílnou součástí psacího či pracovního stolu, jenž slouží k přímému osvětlení potřebné plochy. Osvětlovací těleso určené pro pracovní účely by mělo být vybaveno nastavitelným kuželem světla, který se bude moci směrovat dle potřeby a činnosti, kterou v dané chvíli vykonáváme. Stolní lampy mohou být též součástí obývacího pokoje, kde jsou nejčastěji umístěny na konferenčním stolku nebo na stolku vedle sedací soupravy či křesla. Na těchto místech slouží lampičky zpravidla k decentnímu osvícení požadovaného prostoru, při potřebě přečtení si televizního programu a jiných činnostech.

Lampičky do dětských pokojíčků

Součástí dětského pokoje pro nejmenší by měla být lampička umístěná na stolku přímo u postele, čímž minimalizujeme dětský strach ve večerních hodinách, ve tmě. Vybírat bychom měli lampičky s nízkým zdrojem světla, které budou v prostoru vytvářet šero či jemně zlatavé odstíny. S rostoucím věkem dítěte musíme dětskou lampičku vyměnit za klasickou, která poskytne dostatečné osvětlení prostoru a možnost nasměrování světla dle potřeby. Lampičku dítě nejčastěji využívá při cestě na toaletu nebo při prohlížení si knížek v posteli.

Lampičky k nočním stolkům

Při výběru lampičky určené k umístění na noční stolek v ložnici je nutné vzít v úvahu k čemu má sloužit. Nejčastěji zohledňujeme dva hlavní faktory, z nichž bychom měli na základě analýzy potřeby vybrat nejpoužívanější variantu. Pokud patříme mezi příznivce čtení knih v posteli, vybírejme lampičku s intenzivním zdrojem světla o výkonu minimálně 40 Wattů, za optimální je však považován výkon o 60 Wattech. Lampička by měla být vybavena pohyblivou hlavicí s možností volby orientace světla, čímž docílíme přímého osvětlení potřebného místa. Pokud lampičku pořizujeme pouze za účelem dekorace, navození intimní atmosféry nebo jako prostředek k tlumenému osvětlení při noční cestě na toaletu, postačí nám nižší zdroj osvětlení, o síle 25 Wattů. Při výběru lampiček do ložnice mějme na paměti, že bychom měli vybírat tlumené odstíny barev, které decentně doplní interiér ložnice a navodí příjemnou atmosféru.

Lávová lampa

Lávové lampy slouží především k dekorativním účelům, jimiž můžeme zútulnit a ozvláštnit atmosféru daného interiéru. Tvůrcem lávových lampiček je Angličan jménem Edward Craven-Walker, který se inspiroval přístrojem na vaření vajec, ve kterém se po uvaření vejce zvedla kapka tekutiny. Princip lávových lampiček funguje na bázi tekutiny uzavřené ve skleněném prostoru, ve kterém plave barevná vosková hmota, která se díky vyšší teplotě pohybuje směrem nahoru, kde se ochladí a poté klesá, čímž vytváří různé barevné dekory a abstraktní obrazce.

Článek Lampičky byl publikován 1. února 2009 v 15.00 v rubrice Byt. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...