Interiérové dveře

Tagy:  dveře, interiérové dveře, prosklené dveře, masivní dveře

Sponzorované odkazy:

Interiérové dveře

Hlavním úkolem dveří je oddělení jednotlivých prostorů, zachování teploty v místnosti, ochrana před nežádoucím hlukem a zachování soukromí i bezpečnosti. Neméně podstatným úkolem je zkrášlení interiéru a dotvoření určitého stylu daného prostoru.

Plné či prosklené?

Plné dveře

Plné dveře používáme především v místnostech, ve kterých je nutné vytvořit soukromou komunikační bariéru a zabránit tak nežádoucím pohledům. Plné dveře bychom vždy měli volit do ložnic, koupelen a na toaletu. Jednoduché pravidlo pro užití plných dveří je následující: oddělení soukromé zóny domácnosti od společenské, denní od noční, mokré od suché a technické od obytné.

Prosklené dveře

Velmi módní výplní dřevěných či foliovaných dveří je čiré sklo s částečným pískováním, které dodají interiéru luxusní vzhled. K často používaným skleným výplním patří matné sklo, které propustí světlo, nikoliv obraz.

Použitý materiál

Fóliové interiérové dveře

Mezi pozitiva fóliových dveří patří velmi příznivá cena, jednoduchá údržba, široké spektrum barevných odstínů a dekorů, které na první pohled nejsou téměř rozpoznatelné od dřevěných dveří. K nejběžnějším dekorům patří třešeň, buk, dub, olše, smrk, borovice, javor nebo exotické dřeviny tmavších odstínů – mahagon, wenge. K nevýhodám naopak patří nižší životnost a větší náchylnost k mechanickému poškození.

Voštinové interiérové dveře

Patří mezi nejlevnější typy dveří, a to z důvodu použitého materiálu, čímž je ztužený papír. Povrch je tvořen z nalisovaných desek, které disponují různou povrchovou úpravou. Životnost je však velmi nízká, jelikož při větším úderu se ve dveřích objeví prohlubeň nebo dokonce díra.

Masivní interiérové dveře

K levnějším variantám masivních dveří patří ty, jejichž povrch je pokryt lakovanou přírodní dýhou, která nabývá vzhled masivu. K výhodám masivních dýhovaných dveří patří možnost volby materiálů z různých typů dřevin, profilů, tvarů a dlouhá životnost.

Dveře z pravého masivu disponují vysokou kvalitou, která se vyznačuje bytelnou konstrukcí, dlouhou životností a příjemným, teplým vzhledem. Pokud dojde k mechanickému poškození, stačí dveře obrousit a přelakovat. K výrobě masivních dveří se používají především měkké dřeviny, mezi které patří borovice či smrk, a to z důvodu nižší ceny oproti tvrdým dřevinám. Cenu masivních dveří ovlivňuje druh použitého dřeva, tloušťka a provedení – kazetové, ryté, hladké, lištové. Povrchovou úpravu masivních dveří můžou tvořit laky, oleje či vosky.

Skleněné interiérové dveře

Sklo představuje moderní prvek interiéru a v poslední době vstupuje do řady moderních domácností ve formě skleněných dveří. Celoskleněné dveře poté představují komunikační prostředek propojující několik místností, nepřehlédnutelnou součást interiéru, která dodává místnosti novou dimenzi. Nabídka skleněných dveří je na českém trhu opravdu široká, vybírat můžeme z pestré škály barevného skelného provedení i z osazení skel v nejrůznějších typech rámů. Barevnými skly docílíme oddělenosti jednotlivých prostorů, čirým sklem interiér prosvětlíme a opticky rozšíříme, čímž dodáme prostoru vysoký stupeň elegance a lehkosti. K módním výstřelkům patří dveře složené z ornamentálních barevných skel, které bychom však měli používat spíše do prostorů, ve kterých si chceme udržet v soukromí. Skleněné dveře jsou vyráběny z tvrzeného skla, které zaručuje bezpečnost, vysokou kvalitu a odolnost vůči nárazům.

Typy otevírání

Otevírací interiérové dveře

Otevírací dveře můžeme vybírat z dvojího typu otevírání: pravého a levého. Před vlastní koupí je důležitě vědět, které dveře budou levé a které pravé. Stoupneme-li si ke dveřím tak, aby se otevíraly směrem k nám, levé dveře mají panty po levé ruce a pravé dveře mají panty po pravé ruce. Standardní šířka těchto dveří se vyrábí v rozmezí 60 – 90 centimetrů, výška je 197 centimetrů.

Posuvné, zasouvací dveře

K největším výhodám posuvných dveří patří především úspora místa, která činí dva metry čtvereční. Otevírání dveří je možno zvolit do stěny či na stěnu v provedení jednokřídlých či dvoukřídlých. Otevírání na stěnu funguje na principu sádrokartonového pouzdra, do kterého dveře vjíždějí. Otevírání do stěny funguje na bázi vestavěného pouzdra do konstrukce zdí.

Článek Interiérové dveře byl publikován 7. ledna 2009 v 21.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...