Střešní tašky

Tagy:  střecha, taška, střešní taška, střešní krytina, pálená taška, betonová taška

Sponzorované odkazy:

Střešní tašky

Určitě každý z nás alespoň jednou za život vyslovil nebo vysloví větu „mít střechu nad hlavou“ a už jen to je důkazem, že střecha je základ lidské existence. Tudíž výběr střešních tašek je velmi důležitým bodem při stavbě nového domu i celoplošné výměny stávající krytiny. Střecha je ve své podstatě náš ochránce před mrazem, deštěm, větrem, sněhem, sluncem …

Kategorie střešních krytin

Výběr střešní krytiny v dosti velké míře ovlivňuje únosnost střešní konstrukce a sklon střechy. V současné době jsou nejpopulárnější střešní krytinou tašky betonové a keramické pálené, plechové a asfaltové šindele.

Pálená taška

Tradiční keramická pálená taška patří mezi nejstarší druhy moderních střešních krytin. Surovinami potřebné k její výrobě je hlína a jíl, které se za vysokých teplot vypalují do cihlově červené keramiky. Barevné provedení tašky vzniká tzv. engobováním (matný povrch) a glazováním (lesklý povrch). Vrstva engoby a glazury účinně chrání tašku před UV zářením a klimatickými vlivy, čímž jí zajišťuje barevnou stálost a dlouhodobou životnost. Keramická pálená taška se dále rozlišuje podle různých vlastností, mezi něž patří barevnost povrchu, drážkování, použité technologie při výrobě, tvar a rovnost povrchu líce či způsob krytí. Životnost pálených tašek se uvádí okolo 100 let.

Betonová taška

Betonové tašky se začaly prvně vyrábět teprve začátkem 20. století a jsou oproti páleným taškám podstatně levnější. Betonová taška, díky vysokým parametrům kvality, se stala plnohodnotnou alternativou taškám páleným. Barevnou stálost a odolnost tašky zajišťuje ochranný nástřik, který se v současné době provádí až v pěti vrstvách. Hlavní surovinou pro jejich výrobu je křemičitý písek a portlandský cement, z čehož vznikne betonově šedá barva tašky. Různých barevných odstínů se dosáhne pomocí oxidu železa, jehož barevná stálost je oproti glazuře podstatně kratší.

Plechová krytina

Mezi výhody plechových krytin patří především dlouhá životnost a nízká hmotnost materiálu. Voda i sníh po hladkém povrchu bez problému stékají, ale nevýhodou může být, že právě tyto přírodní živly mohou při nárazu způsobit větší hlučnost. Životnost plechové krytiny se pohybuje okolo 50 let.

Asfaltová šindel

Střešní krytina z asfaltové šindele patří k nejlevnějším a nejméně pracným pokládkám střechy. Její položení spočívá v tom, že se lehká šindel přitlouká hřebíky na dřevěný podklad. Asfaltová šindel je vyrobena většinou z polyesterové textilie, jenž je zesílená o skelná vlákna potažena oxidovaným asfaltem.

Cenová kalkulace

Nejdražším typem střešní krytiny jsou pálené tašky, za které v průměru zaplatíte kolem 400 Kč/m². O něco levněji pořídíte tašky betonové, které jsou oproti páleným levnější o 80 Kč/m². Z plechových krytin je nejdražší měď, která vyjde zhruba na 1100 Kč/m², cena za hliník a pozink se pohybuje kolem 180 Kč/m² a asfaltová šindel nás vyjde na 170 Kč/m².

Při výběru ze široké škály různých střešních krytin, jejich barevnosti a provedení, budete stát před rozhodnutím, zda zvolíte tašku posuvnou či neposuvnou. Posuvné tašky je možné při pokládce posunout až o 60 mm, což znamená, že se mohou položit na různě od sebe vzdálené latě. Tašky neposuvné se využívají především při realizacích novostaveb, kdy je předem navržené laťování.

Konečné rozhodnutí o volbě střešní krytiny však musí majitel určit sám. Máme však jednu radu na závěr: na střešní krytině nešetřete, vyberte kvalitní, která vás přežije.

Článek Střešní tašky byl publikován 13. listopadu 2008 v 20.00 v rubrice Dům. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...